Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

10 Aralık Perşembe günü 10 yıllıkeurotahviller için genel olarak alıcılı bir gün olarak tamamlandı. ABD 10yıllık getirileri 0.91 seviyelerine gerilerken Avrupa tarafında da ise BirleşikKrallık 10 yıllık getirilerinde gözlenen 6 baz puan daralma öne çıktı. Almanyatahvilleri günü yatay kapatırken, Fransa’da ise 0,4 puan genişlemeye sebep olansatışlar gözlendi. ECB’nin faizlerde bir değişikliğe gitmemesi ve €500 milyardeğerinde tahvil alımını destekleyecek programı uzatması ise takip edilennoktalar oldu. Türk hazine eurotahvillerinde Türk Lirasının hafta genelindekidüşüşünün de etkisiyle, satıcılı bir gün geride bırakıldı ve 10 yıllıkgetiriler 6,2 puan genişleyerek %5,92 seviyesine yerleşti. 5 yıllık CDSyaklaşık 5 baz puan artarak 372 / 380 olarak kote edildi. 2030 vadeli hazinekıymeti 96.61 fiyatla 5.66 getiri seviyesinden fiyatlandı. Türkiye SınaiKalkınma Bankası 2025 vadeli senior kıymet 5.8 getiri seviyesinden işlemgörürken, İş Bankası 2024 vadeli sermaye benzeri kıymet 5.71 getiri seviyesindefiyatlandı

.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Beklentilerinüzerinde gelen haftalık işsizlik başvurularının ardından ABD endeksleri dünküsatıcılı seyrini devam ettirdi ve güne değer kayıplarıyla başladı. Biden’ınkazanmış olduğu önemli dört eyalete karşı Texas başsavcısı tarafından açılandava, Başkan Trump’ın oy çoğunluğuna sahip olduğu 17 eyalet tarafındandesteklendi. Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerini hemenortadan kaldırmayı düşünmediğini daha önceden paylaşan Biden, bu açıklamayaparalel bir adımı bugün attı. Çin’e karşı dik duruşuyla bilinen Asya kökenliAmerikalı ticaret avukatı Katherine Tai’yi üst düzey ABD ticaret yetkilisiolarak belirledi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri yön bulmaya çalıştıklarıgünde sırasıyla %0,2 ve %0,1 oranlarında değer kaybederken Nasdaq pozitifayrıştı ve %0,5 oranında primlendi. AB yeşil enerji dostu hedeflerine paralel2050 yılına kadar ulaşımdan kaynaklanan sera gazı emisyonunu %90 oranındaazaltma planlarını duyurdu. 2030’a kadar ise en az 30 milyon karbondioksitsalınımında bulunmayan aracın yollarda olması hedefleniyor. Aşılama sürecinidevam ettiren İngiltere’de beklenenden gelen iyi sanayi ve imalat üretimirakamları eşliğinde FTSE 100 endeksi diğer Avrupa endekslerinden pozitifayrıştı ve %0,54 oranında primlendi. DAX ve Euro Stoxx 50 ise sırasıyla %0,33ve %0,19 oranlarında değer kaybetti.

S&P500 endeksinde yer alan on bir sektörün üçü günü değer kazanımlarıylatamamlarken, sanayi ve hammadde sektörlerinde sırasıyla %0,7 ve %0,9 oranındagerçekleşen satışlar endeksi aşağı çekti. Petrol fiyatlarındaki toparlanmaenerji hislerine olumlu yansıdı ve %2,9 oranında yükseldi. Facebook, FederalTicaret Komisyonu ve 48 eyalet tarafından rekabete aykırı davranışlarda bulunmasuçu sebebiyle açılan dava haberlerinin ardından, dünkü düşüşünü bugün de devamettirdi ve günü %0,3 oranında ekside tamamladı. Starbucks, 2021 yılında önemlibir toparlanmayı öngördükleri kılavuzu onaylamasının ardından %5 oranında değerkazandı. Şirket, 2022 mali yılında en az% 20 büyüme öngörüyor. Doordashhisseleri dünkü güçlü halka arzın ardından günü %2 oranında ekside sonlandırdı.Piyasalar tarafından uzun süredir takip edilen Airbnb $146’dan işlem görmeyebaşladı. IPO ise $68’dan fiyatlanmıştı. Şirket hisseleri günü $145 seviyesindetamamladı.

DAXendeksinde yer alan on sektörden üçü günü değer kazanımlarıyla tamamlamayıbaşarırken, teknoloji ve takdirsel tüketim hisselerinde sırasıyla %1,35 ve%0,83 oranlarında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Gayrimenkul ve hammaddesektörlerine sırasıyla %1,45 ve %0,35 oranlarında gelen alımlar ise endeksidestekledi. Elektrikli araba kategorisinde henüz istedikleri konumda olamayanBMW, Daimler ve Volkswagen gibi Alman araba üreticileri, AB birliği tarafındanyayınlanan hedeflerin ardından seansı %2,42 ila %2,06 arasında değerkayıplarıyla sonlandırdı. Delivery Hero ise %3,04 oranında kazanımlarlaendeksin en iyi performans gösteren hissesi oldu.

Aylıkbazda %0,1 artması beklenen ABD manşet ve çekirdek enflasyon verisi %0,2 artışgösterdi ve böylece YoY Kasım ayı enflasyonu manşette %1,2 ve çekirdekte %1,6olarak sabit kaldı. Haftalık işsizlik başvuruları ise bir önceki veri ve 725binlik piyasa beklentisinin üzerinde 853 bin olarak açıklandı. Birleşik Krallıktarafından paylaşılan Ekim ayı imalat ve sanayi üretimi beklentilerin oldukçaüzerinde sırasıyla %1,7 ve %1,3 oranlarında gerçekleşti. Piyasalar yarın ABDtarafından açıklanacak ÜFE ve Michigan Üniversitesinin açıklayacağı Aralık ayıgüven endeksi öncü verisini takip ediyor olacak. Avrupa tarafında ise önemlibir ekonomik veri akışı yarın bulunmamakta.

Emtia& FX Vadeli Kontratları (Futures)

AmerikanDolarının Pound hariç G10 para birimlerine karşı değer kaybettiği bir güngeride bırakıldı. Avrupa tarafında yaşanan gelişmeler bugünkü performansüzerinde önemli rol oynadı. ECB beklentilere paralel tahvil alım programını€500 milyar büyüttü ve vadeyi de Mart 2022’ye kadar uzattı. Faiz oranlarındaise bir değişiklik yapılmadı. AB ülkeleri ise $2,2 trilyon büyüklüğündeki birteşvik paketi üzerinde antlaşma sağladı. Gün içinde yapılan haberler, İngiltereile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin, her iki tarafın anlaşmazlıklarınınkapatılamayacak kadar büyük olması sebebiyle görüşmelerin bir ticaretanlaşmasına varılamadan sonlanabileceği yönündeydi. ABD kapanışına doğru BorisJonson’nın Brexit sonrası anlaşmasız bir sonuca hazır olun açıklaması ise buhaberleri doğruladı ve bomba etkisi yarattı. Dolar Endeksi gün içinde en düşük90,66 seviyesini görmesine karşın ABD kapanışına doğru 90,87 seviyesindehareket etti. GBPUSD paritesi başbakanın açıklaması öncesinde 1,3315seviyesinde konumlanırken, haberin ardından 1,3265 seviyesine sert bir düşüşkaydetti. Parite kapanışa doğru ise 1,329 seviyelerinde işlem gördü. EURUSDparitesinde ise tam tersi bir tablo söz konusuydu. Euro %0,4 civarındaki değerkazanımlarıyla kapanışa doğru 1,213 seviyelerinde hareket etti.

ABD’demali destek paketinin belirsizliği ile dün düşüş yaşayan Spot altın, bugünkarışık bir seyri geride bıraktı. ABD açılışının hemen ardından $1850seviyelerinde bulunan dirençte kalıcı olamadı ve gelen satışların ardından$1830 seviyelerine kadar geriledi. Ancak bu seviyenin destek rolü üstlenmesininardından kapanışa doğru $1835 seviyesinde işlem gördü. LME metallerinde isealıcılı bir gün geride bırakıldı. 3 ay vadeli alüminyum, bakır ve çinkokontratları sırasıyla %1,23,%2,01 ve %0,4 oranlarında değer kazandı. Petrolfiyatlarında son zamanlarda görülen toparlanma ise devam etti ve aktif vadeBrent kontratları uzun bir aranın ardından $50 seviyesinin üzerinde %3civarında primlerle $50,37’den fiyatlandı. WTI kontratları ise benzer orandadeğer kazanımlarıyla $46,90 seviyelerinde işlem gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı