Ekonomi

Altın 7 ay sonra 1900 Dolar/Onsun üzerini test etti

Altın geçtiğimiz haftayı da artıda kapatmayı başarırken, 1900 dolar/ons seviyesini aştığı haftada son 7 ayın zirvesini tırmandığı bir haftayı yaşadı. 1860 dolar/ons seviyesinden yeni haftaya başlayan sarı maden, hafta boyunca jeopolitik riskler ile yön bulmaya çalıştı. Hafta başında Rusya’nın Ukrayna sınırından askerleri geri çektiği haberi gelmesi küresel risk algısını azaltırken altının 1844 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek haftanın en düşük seviyesini kaydettiğini gördük. Ancak bu haberin sonrasında yalanlanması ve Rusya’nın askeri birliklerini geri çekmek yerine, sayısını artırtıldığı ortaya çıkması piyasaları yeniden sarstı. Bu haber sonrası piyasalar güvenli liman arayışında altın öne çıkarken, 1900 dolar/ons üzerine dönmesi kaçınılmaz oldu. Tüm bu yaşananlar ışığında geçtiğimiz haftayı 1897 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, yüzde 2,1 kazancı hanesine yazdı ve üst üste üçüncü haftayı artıda kapatmış oldu. Rusya Ukrayna krizi ve diplomasinin ne yöne evirileceğine dair konuların netleşmesiyle birlikte altında fiyatlamasını bu unsurlardan beslenmeye devam edecek.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde haftayı yeşilde kapatmayı başarsa da altına kıyasla kazançları geride kalmaya devam ediyor. 23,60 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, dalgalı sayılacak bir haftayı yaşarken, 24 dolar/ons seviyesinin üzerine test etti. Ancak haftalık kapanışını bu seviyede yapmayı başaramasa da 23,89 dolar/onstan haftayı tamamlayan gümüş, yüzde 1,2 kazançla haftayı tamamlamış oldu.

 

Platin ise geçtiğimiz hafta en çok değer kazanan kıymetli maden olurken, üç ayın ardından 1100 dolar/ons seviyesini test etti. 1030 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan platin, Rusya- Ukrayna gerginliğinden pozitif yönde etkilendiği bir haftaya yaşadı. Arz kısıntısı kaygısıyla birlikte 1072 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamlayan platin yüzde 4,1 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum da geçtiğimiz haftayı artıda kapatmayı başaran bir kıymetli maden olurken, arz kısıntısı fiyatlamasının kısıtlı kaldığını gördük. 2305 dolar/onstan haftaya başlayan paladyum, 2340 dolar/ons seviyesinden, yüzde 1,5 kazançla haftaya tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler spot fiyata göre 5 dolar/ons primli gerçekleşti. Hacim açısından ortalama işlemler gerçekleşirken toplamda 4.410 kg altın, 27.715 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu