Ekonomi

Altın yatay seyrini sürdürüyor

Altın dünkü seansta sakin bir günü geride bırakırken, yataya yakın bir kayıpla seansı tamamladı. 1784 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, gün içinde 1793 dolar/ons seviyesine kadar atak yapmış olsa da bu seviyede tutunmayı başaramadı. Seansı 1782 dolar/ons seviyesinden tamamlayan sarı maden 2 dolarlık kayıp yaşayarak seansı yüzde 0,1 kayıpla tamamladı. Haftanın önemli verisi Cuma günü ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi altının yeni yönünü belirleyecek bir veri olacak. Veri sonrası FED’in tutumuna dair öngörünün ortaya çıkacak olması altının da kaderini belirleyecek.

 

Gümüş de dünkü seansta kırmızıda bir kapanış yaparken, 23 dolar/onsun altında kalıyor olması, gümüşün üzerindeki baskıyı da artırmaya devam ediyor. Dünkü seansı 22,42 dolar/ons seviyesinden tamamlayan beyaz maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,3 kayıp yazmış oldu.

 

Platin ise dünkü seansta kazançları kısıtlı kalsa da günün en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. 952 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan platin önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,5 kazanç yazmış oldu.

 

Paladyum da günü artıda kapatan bir diğer kıymetli maden olurken, kazancı kısıtlı kaldı. 1848 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan paladyum yüzde 0,1 kazançla günü tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda satıcıları ağırlıkta olduğu günde, işlem hacmi açısından son zamanların en düşük günü geride kalırken, işlemler dünya fiyatların altında -1,00 usd/onsla gerçekleşti. Toplamda 369 kg altın, 2844 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı