Ekonomi

Düşük Faizli Konut Kredisi

 

 

 

Siz de gelecek kaygılarınızı önemli miktarda azaltmak ve sevdiklerinizle uzun zaman mutlu bir şekilde yaşamak için ev satın alabilirsiniz. Ancak ev almadan önce belli bir miktar birikmiş paranız olması gerekmektedir. Ancak hiç birikiminiz yoksa ya da birikiminiz ev almaya yetmiyorsa konut kredileri size yardımcı olabilir.

 

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi düşük faizli krediler sınıfında yer alan kredilerdendir. Ev alabilmek için ihtiyacınız olan maddi desteği konut kredisi alarak karşılayabilirsiniz. Fakat bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey şudur; konut kredisi alacağınız evin maliyetinin tamamını karşılamaz.

 

Eskiden bankalardan konut kredisi talep ettiğinizde evin değerinin yaklaşık olarak %80’i kadar bir kredi ödemesi çıkıyordu. Bu durum 2020’de değiştirildi. Eğer satın alacağınız ev 500.000 TL ve altında ise alabileceğiniz maksimum alabileceğiniz kredi evin değerinin %90’ı olur. Ne kadar kredi alabileceğiniz hesaplanırken konutun değeri ve sınıfı hesaplama faktörleri içerisinde önemli yer tutuyor.

 

Konut kredileri ile bilmeniz gereken bir durum daha var. Bankalar verdikleri konut kredilerinin geri ödenmemesi durumunda evi ipotek altına alıyorlar. Yani aldığınız konut kredisinin borcu bitene kadar oturduğunuz ev ipotek altında tutuluyor. Konut kredisinin borcunun tamamını ödediğinizde eviniz üzerindeki ipotek tümüyle kaldırılıyor.

 

 

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

  • Düşük faizli krediler sınıfında yer alan konut kredisi çekmek isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Üst sınır ise yaş sınırı ise 70 olarak kabul ediliyor.
  • Bankaya, konut kredisi çekebilmek için talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak sunmanız gerekmektedir.
  • Ev kredisi talebinizin cevabının olumlu ya da olumsuz olması tamamen kredi notunuzla alakalı bir durum. Kredi notunuz düşükse talebinizin olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksek

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu