Ekonomi

Ekonomik gelişmeler

Piyasalarda Bugün

Haftalardır konuşulan ve fakat fiyatlara yansıtılmakta bir şekilde başarılı olunmayan “ABD seçimleri belirsizliği” konusu 4 Kasım itibarıyla bir kez daha gündeme gelmesine rağmen yatırımcılar tarafından bardağın dolu tarafında yer alma isteği değişiklik göstermedi. Geride kalan gün içerisinde ABD’de hangi ismin Başkan olacağı konusu git-gel yaşarken son durum ibrenin Biden’a döndüğü şeklinde.

ABD’de 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ancak henüz sonuçlandırılmayan seçimlerden kimin Başkan olduğu ya da Senato’da hangi partinin çoğunluğu sağladığı sorularına yanıt vermek henüz netleşmiş değil. Dün güne Trump’ın bir adım önde başlamış olabileceği beklentisi ile merhaba diyen fiyatlamalar aynı günün ikinci yarısında ise Wisconsin’de Biden’ın öne geçtiği haberi ile farklı bir fiyatlama ortamı içerisine girdiler. Mevcut durumda Biden 264 delege sayısına ulaşarak seçilmesi için gerekli olan 270 rakamına oldukça yakın dururken, Trump ise 214 delege sayısında bulunmakta. Kritik eyaletlerden Wisconsin ve Michigan’ın Biden lehine sonuçlara işaret etmesi avantaj ile birlikte ciddi belirsizliğin taşınmasına imkan tanırken, sayımın devam ettiği ve ne zaman sonuçlanacağı net olmayan Pensilvanya, Georgia, North Carolina ve Nevada yakından izleniyor. Şayet Biden tarafından söz konusu eyaletlerden Nevada kazanılır ise başkanlık koltuğu elde edilmiş oluyor. Trump açısından ise söz konusu 4 noktanın da kazanılması elzem. Fire verildiği anda yarış sonlanmış olacak. Ayrıca, Trump’ın kampanya ekibi yeniden sayım ve mevcut sayımların durdurulması için yasal süreci başlatmış durumda.

Anlaşılacağı üzere katsayısında azalma olsa da belirsizlik ortamı devam ediyor. Senato’nun hangi parti kontrolüne geçeceği başlığı da netleşmiş değil. Şu anda 48-48 eşitlik durumu sürüyor ve olası eşitlikte (50-50) Başkan Yardımcısı’nın hangi partiden olmasına göre bu eşitliğin de bozulduğunu göreceğiz.

Piyasa fiyatlamaları ise konuştuğumuz bu risklerden uzak, seçimlerin uzama riskini dikkate almayan bir noktada gerçekleşmeye devam ediyor. ABD’de majör endeksler seçim tarihi içerisindeki en başarılı ertesi gün performanslarını sergilerken, Amerikan dolarının global çapta zayıfladığı, tahvil faizlerinin gerilediği, emtia cephesinde ise kayda değer bir hareketin olmadığı ortamı izledik. Petrol fiyatları stoklardaki 8 milyonluk azalış ve OPEC’in kota gevşemelerinde revizyona gidebileceği beklentisi ile yükselirken, yeni günde ise potansiyel global talep zayıflaması başlığı üzerinden fiyatlanmakta. Bugün gerçekleştirilecek BOE toplantısından 100-200 milyar GBP aralığında ek varlık alım kararının açıklanması, FOMC’den ise majör bir başlığın gelmemesi beklentilerini de ekleyelim.

Genel olarak küresel fiyatlamaların iyimser olduğu günde yerel varlıkların da ayrışmadığı görüldü. BİST 100 endeksinin %1.47 yükseldiği ortamda TRY performansı %-0.42, CDS ise %-3 ile takip edildi. Seçim sonuçlarının açıklanmasına yönelik uzama riski bir yana olası Biden ve Demokrat Parti yönetimi durumunda ek negatif TRY fiyatlaması olasılığını şu aşamada düşük görüyor ve beklentinin ağırlıklı fiyatlamalar içerisinde yer aldığını düşünüyoruz.

Piyasalar

Küresel risk iştahının yüksek seyrettiği gün içerisinde oynaklık beklentilerindeki artışlar ve spot piyasa fiyatlamaları arasındaki ayrışma bir kez daha dikkat çekti. ABD’de seçim sonuçlarının açıklanmasına yönelik belirsizlik riski devam ederken, Trump-Biden arasında özellikle de günün ilk yarısında yaşanan git-gel durumu CNH, MXN, ZAR gibi seçimden etkilenmesi beklenen para birimleri üzerinde etkili oldu. DXY gün sonunda 93.00 bölgesine doğru geri çekilme eğilimini muhafaza ederken, tahvil faizlerindeki düşüş mali teşvik paketi beklentilerindeki azalma kaynaklı gerçekleşti. EMFX grubu ise seçim bölgesine yakın BRL ve MXN gibi üyelerin olumlu ayrıştığı, TRY ve Asya para birimlerinin ise kısmen zayıfladığı bir ortama işaret etti.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.42 ile tamamlarken, BİST 100 endeksi kapanışı %1.47 yükselişe işaret etti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %14.36 olurken, 5y CDS ise 544bp seviyesine geriledi.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde yükselişler şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %2.01, FTSE 100 %1.67 ve DAX %1.95 ile takip edildi. Rusya grubunda tatil nedeniyle işlemler gerçekleşmedi.

Amerika kıtasında majör ABD endekslerinin seçim sonuçlarındaki belirsizliğin sürmesine rağmen ciddi ölçekte primlenme isteği dikkat çekti. İşlem hacimlerinin son 5 günlük ortalamalarına kıyasla %3-6 aralığında artış gösterdiği ortamda Nasdaq %4, S&P 500 %2.2 ve Dow Jones %1.3 yükseldi. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları karışık bir performans ortaya koyarken, Bovespa %1.97, Merval ise %-1.95 oldu.

5 Kasım işlemleri gerek spot Asya gerekse vadeli ABD endekslerinde yükselişlerin devam ettiğini gösteriyor. TSİ 08.05, NKY 225 %1.28, Hang Seng %2.72, CSI 300 %1.16 ve KOSPI %1.84 ile takip edilmekte. Offshore işlemlerde yuan performansı 6.6564 ile 6.61 gün içerisindeki düşükten toparlanmaya işaret ederken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.6895 ile yuanda değer kaybını şeklinde oldu.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde yakın zamanda gözlenen satış baskısının 200 günlük ortalama etrafından destek bulduğu ve yukarı yönde tepki gösterdiği görülüyor. Teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1144-1125, direnç olarak ise 1170-1190 bölgesini yakından izliyoruz. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. ABD’de gerçekleştirilecek olan seçimlerin sonrasında global risk iştahının seyri kısa vade en öne çıkan başlık konumunda.

USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini ve AOFM’nin seyrini takip edeceğiz. 8.40-8.33 seviyeleri aşağı yönde izlenebilir.

EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimlerine ait belirsizlik devam etse de global risk iştahındaki artışla EUR lehine durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1820 bölgesini yakından izleyeceğiz. USD eğiliminin netleşmesini beklemek kısa vade açısından daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı