Ekonomi

Fed toplantısı öncesinde getirilerdeki eğilim

ABD hazine tahvilleri güçlenen doların yanı sıra yeniden toparlandı ve genel gösterge faizi keskin bir düşüş yaşadı. Pekin’in Covid belirsizliklerine yanıt olarak küresel büyüme endişeleri yoğunlaştıkça yatırımcılar UST’leri güvenli liman olarak algıladı. 2Y UST gösterge getirisi, güçlü talep çeken 48 milyar dolarlık 2Y tahvillerinin ihalesinin ardından %2,54’e geriledi 10Y UST getirisi %2.77’ye geriledi. Getirilerdeki son gerileme, Fed bilançosunu gevşetmeye ve federal fon oranını artırmaya başladığında 10Y getirisinin %3’e ulaşabileceğine dair genel görüşü caydırmıyor, ancak artan enflasyon ve baş gösteren bir büyüme krizi gündeme getiriyor. ABD ayrıca bu hafta ilk çeyrek GSYİH büyümesine ilişkin ön tahminlerini ve Mart ayındaki çekirdek PCE enflasyon göstergesini de rapor edecek.

ABD 10 yıllıkları %2,80 altına düşerken, reel faiz oranları sıfır civarında gezinmeye devam ediyor. Ancak, istikrara rağmen faizlerdeki artış eğilimi yumuşamadı veya değişmedi. Fed’in reel faiz oranlarını artıracak bir etkiye sahip olması, enflasyonu düşüremediği her durumda resesyon riskini artırdığı ve sıkılaştırma dozunu daha da artırdığı anlamına geliyor. Powell’ın Mayıs ayı için 50 baz puanlık serinin ötesinde 50 baz puanlık bir seriye işaret etmesi sonucunda Fed’in faiz artırımı beklentileri 75 baz puan ile de dile getirilmeye başlandı. Powell’ın bir Volcker olması yönünde enflasyon risklerinin nasıl katmanlanacağı ve buna ne kadar aşırı şekilde müdahale edileceği konusu belirleyici olacaktır.

ABD’de 10 yıllık faizlerin yükseliş hareketinin şimdilik sona ermesine ragmen tahvil piyasasındaki yükseliş sonucunda zirvede 1,5 trilyona ulaşan negatif getirili şirket tahvili miktarı da sıfırlandı.

Çin’de PBOC, döviz zorunlu karşılık oranını %9’dan %8’e indirecek. Çin ekonomisinin zayıflığından kaynaklanan eğilim, Merkez Bankası’nın gevşetici para politikası uygulamalarını sürdürmeye devam ederken yuan’ın zayıflamasının ön plana çıkmasına neden oluyor. Japonya’da ise 10 yıllık getiriler hala %0.25’in biraz altında. Japonya’nın gevşek para politikasını sürdürürken spread kontrolü uygulaması ve Fed-PBOC ayrışması gibi unsurlar, şu anda para birimlerinde tetiklenen hareketin ana hatlarıdır. BOJ’un standart varlık satın alma programına ek olarak uygulanan, ancak şimdi doğrudan müdahaleleri yoğunlaştıran getiri eğrisi kontrolü de zorlaştı. BOJ, Asya’ya özgü büyüme endişeleri nedeniyle şu anda genişlemeci bir perspektifte kalmaya devam ediyor. Enflasyon ve büyüme konusundaki hassasiyet Fed’e göre farklı noktalarda. Japonya’nın kronik deflasyon sorunu göz önüne alındığında, yapısal bir enflasyon uzlaşması arzusu anlaşılabilir. Elbette bu enflasyonun %2’lik hedef patika ile uyumlu olması önemli.

Türk varlıklarına bakacak olursak; Ramazan tatili öncesinde lira yatay seyrederken, bireysel yatırımcılar bir miktar döviz satıyor. TCMB, kredi büyümesini kontrol altına almak ve dövizin yerel para birimine çevrilmesini teşvik etmek amacıyla bankalar için bazı zorunlu karşılık kurallarını revize etmiştir. Yetkililer, Türkiye’nin faiz oranı tamponuna katkıda bulunmak yerine, daha fazla döviz getirebilecek ve merkez bankası rezervlerini artırabilecek diğer politikalara daha fazla eğiliyor.

Kredilerdeki artışın yatırım kredilerinde yoğunlaşması, fiyatlama belirsizlikleri nedeniyle mümkün olamamaktadır. Kredilerdeki artışın daha çok dövize gittiğini düşündüklerinden, karar vericilerin bazı kredi türlerini hariç tutarak son zorunlu karşılık kararını aldıklarını düşünüyoruz. Son 2-3 haftadır yoğunlaştırılmış düzenlemeler var ve bakış açıları Merkez Bankası’nın genel olarak döviz biriktirmesine yardımcı olmak.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu