Ekonomi

Fx piyasalar

USD/TRY: Fed’in diğer merkez bankalarına göre daha şahin duruşu ve jeopolitik risklerle Dolar endeksi (DXY) yükselişini sürdürüyor. Bu sabah da Japonya Merkez Bankası’nın güvercin duruşunu koruması ile Yen’deki zayıflık belirginleşirken, DXY %0,3 civarında yükselişte. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise satıcılı bir görüntü var.  Bugün ABD’de  ilk çeyrek büyüme, çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi öncü verileri ve Almanya öncü TÜFE rakamları takip edilecek. Yurtiçinde ise TSİ 10.30’da TCMB tarafından yılın ikinci Enflasyon Raporu yayımlanacak. Enflasyon tahmininde sert bir revizyon beklenirken, enflasyon patikasının seyri ve TCMB Başkanı’nın soru-cevap kısmındaki açıklamaları takip edilecektir. Ayrıca bugün, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak. Fiyatlamalar tarafında, Dolar/TL’de düşük oynaklık devam ederken, Dolar güçlenmesine karşın TL’yi destekleyici düzenlemeler kurda hareketlerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Bu temanın devam edebileceğini düşünürken, kurda 14,73 – 14,84 hareket alanı olarak takip edilebilir.


EUR/USD: Fed’e göre güvercin duran ECB ve enerji krizi parite üzerinde baskı yapmaya devam ederken, EURUSD dün %0,8 oranında düşerek 1,0555 seviyesinden günü kapattı. Bu sabah da 1,0483 seviyesi görüldü. Şu aşamada mevcut fiyatlamaları tersine çevirebilecek majör bir katalizör gözlenmezken, risk iştahındaki kısmi toparlanma ve teknik olarak aşırı satım bölgesindeki göstergelerle parite 1,05’in üzerinde tutunabilir. Ancak, önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısına kadar paritede olası tepki yükselişleri sınırlı kalabilir. Direnç 1,1570 seviyesinde. Öte yandan, 1,1483 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda satışlar 1,0455 ve 1,0425 seviyelerine kadar sürebilir.

XAU/USD: Dolar’daki belirgin güçlenme ile değerli madenin 1.890 desteğinin altına sarktığını ve düşüşlerini ivmelendirdiğini izledik. Bu sabah da baskı altında kalan Ons Altın, 1.890 seviyesini direnç yaparak düşüşünü sürdürebilir. Olası düşüşlerde 1.867 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.850 bölgesi hedefe girebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu