Ekonomi

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Haftanın ilk işlem gününde yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi küresel tahvil getirilerinin olumsuz etkisi ile günü % 0,76 düşüşle 1.530 puandan tamamlarken işlem hacmi 28.1 milyar TL olarak gerçekleşti. Sınai endeksi günü % 0,5 artıda kapatırken, bankacılık endeksi ise günü yüzde 2,6 düşüşle bitirdi. Endekste aşağı yönlü puan bazlı en fazla baskıyı yapan hisseler arasında Akbank, Garanti Bankası ve BİM ilk sıraları aldı. Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca işverenin çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldı. Bunun ekonomiye bir miktar daha destek sağlaması beklenebilir. ABD tahvil faiz getirilerinin yükselmesi küresel bazda doların değer kaybetmesine sebep olurken içerde de USD/TRY 7.75 seviyesini aştı. USD/TRY’nin 7.75’in üzerinde kalıcı olamayacağını düşünüyoruz. Viop tarafında dolar kontratlarında kur hareketlerine  dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Uluslararası  kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TSİ ile 17:00’de Türkiye’nin kredi notundaki son gelişmeleri ve bunun Türk bankacılık sektörüne etkilerinin detaylı olarak tartışılacağı bir webinar düzenleyeceğini açıkladı.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 1.9 trilyon dolarlık yardım paketinin enflasyona neden olacak kadar büyük olmadığını söylerken teşvik paketinin ABD’yi gelecek yıl tam istihdama döndürmesi gerektiğini yineledi. ABD borsalarında özellikle teknoloji hisselerinde düşüş sürerken bu Nasdaq endeksini aşağıya çekmeye devam ediyor. Ancak teşvik beklentilerinin ön plana çıkması DOW ve S&P’de yükselişi beraberinde getirmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin küresel bazda dün dolara değer kazandırdığını izledik. Bu sabah ise ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.56’ya doğru gerilemesi  piyasaları rahatlarken borsalarda yukarı yönlü eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar  düşüş beklentimizde devam etmekte. Dün ayrıca Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, Yemenli Husilerin Suudi Arabistan’ın önemli bir petrol ihracat terminaline pazar günü düzenledikleri saldırı sonrası yaşanan yükselişi tamamen geri verdiler.

Bugün ABD’de veri akışı sakin. Ancak bugün hafta sonu Senota’dan geçerek onaylanan  1.9 trilyon paketin Senato’da bazı maddelerinin değiştirilmesi sonucu tekrar Temsilciler Meclisinde değişen maddelerinin oylaması takip edilecek.

EURO BÖLGESİ:  Haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güveni  beklentilerin üzerinde 5.0 puan olarak açıklanırken Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak ekonomide toparlanmayı ortaya koydu. Almanya’da sanayi üretimi ise beklentilerin altında  aylık bazda % 2.5 azalış gösterdi. Almanya’da sanayi üretiminin salgının ikinci dalgasında kısıtlamaların sıkılaştırılmasından dolayı tüketim malları ve inşaat sektöründeki üretimin düşmesinden kaynaklandığını gördük. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ocak ayı sanayi üretiminde, ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe yarı iletken tedarikinde yaşanan sıkıntıdan dolayı ılımlı düşüş görülürken, inşaat sektörünün üretiminde muhtemelen olumsuz hava şartlarından dolayı sert bir düşüş görüldüğü ifadesi kullanıldı. Gelen veriye rağmen teşvik paketi iyimserliği Dax başta olmak üzere Avrupa borsalarında pozitif havayı devam ettiriyor.

Bugün Euro Bölgesi’nde  2020 yılının 4. çeyreğine ilişkin büyüme verisinin % – 0.6 gelmesi bekleniyor. Büyümede % – 0.6’dan daha fazla bir daralma görülürse Avrupa borsaları bundan olumsuz etkilenebilecekken % – 0.6’dan daha iyi bir veri Avrupa borsalarında pozitif bir hava yaratabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1522 seviyesinin altında önce 1507 ve arkasından 1491 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1553 direncinin kırılması halinde önce 1568 ve arkasından 1582 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1640 seviyesinin kırılması halinde önce 1667 ve arkasından 1691 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1607 desteğinin altında önce 1593 ve arkasından 1573 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında kar satışları gelebilir.

Aşağıda 7.6650 seviyesinin kırılması halinde önce 7.6185 ve arkasından 7.5785 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 7.7305 direncinin üzerinde önce 7.7850 ve arkasından 7.8350 direncine doğru yükseliş görülebilir.

 

 

 

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma bekliyoruz. 1687seviyesinin altında önce 1677 ve arkasından 1670 desteğine kadar düşüş devam edebilir. Yukarıda 1698 direncinin kırılması halinde önce 1705 ve arkasından 1720 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ADESE ADESE – Konya Sancak şubesinin demirbaşlarının devri için sözleşme imzalanmasına ve bu mağazanın kapanışı ile ilgili çalışmaların başlanmasına karar verildiği açıklandı

#AKSEN AKSA ENERJİ – Şirket tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin ihalelere katılacağı açıklandı.

#AVOD A.V.O.D. GIDA VE TARIM – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 89,6milyon TL fonun kısa ve uzun vadeli kredilerin finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#DERAS DERLÜKS DERİ – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Vizyon Global’in, Silver markası ile ayakkabı boyası ve sair ürünleri üreten Çığır Kimya ile Türkiye genelini kapsayan Dağıtım Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#ETILR ETİLER GIDA – Sermaye artırımından elde edilen 27,9 milyon TL fonun 14,6 milyon TL’sinin yeni şube açılışlarında, 12,9 milyon TL’sinin ticari mal satın almalarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT – 1. Oturumu yapılan İstanbul Beşiktaş Ortaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. Oturumunun 11 Mart’ta yapılacağı açıklandı

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesi’ne 36 ilde 74 yarışmada 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında illere ve yarışmalara göre farklı tarihlerde açılan başvuru alımlarının ilk gününde, Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji’nin Ankara – 1 (20MW) ihalesine başvuru yaptığı açıklandı

#GEDZA GEDİZ AMBALAJ – Şirket bağlı ortaklığı Gediz Plastik’in almış olduğu yatırım teşvik belgesinin harcama kalemleri listesinde yer alan bina ve inşaat harcamaları içerisinde Gediz OSB’de yer alan fabrika sahasında yapılmak üzere Fabrika Binası ve İdari Bina İnşaat İşleri Yapım Sözleşmesi’nin yüklenici firma Karataş Prefabrik İnşaat – Etem Karataş ile imzalandığı ve ön ödemesinin gerçekleştirildiği açıklandı.

#GEREL GERSAN ELEKTRİK – Şirket ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM – Şirketin %1,71 oranında pay sahibi olduğu Qua Qranite’nin 24.000.000 adet payının halka arzı için Borsa ve SPK’ya eş zamanlı olarak başvuru yapıldığı açıklandı.

#ISMEN İŞ MENKUL – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi’nin 5 milyonTL olan sermayesinin 8 milyon TL’ye çıkarılması amacıyla yapılacak bedelli sermaye artırımının tamamına katılmaya karar verildiği açıklandı

#INDES İNDEKS BİLGİSAYAR – Şirket ile QNAP System arasında Ağa Depolama Ürünlerinin dağıtımı ile ilgili olarak distribütörlük sözleşmesi imzalandığı, Şirketin QNAP System ürünlerinin satışından yıllık 3 milyon doların üzerinde satış tutarı elde etmeyi hedeflediği açıklandı.

#KAPLM KAPLAMİN – Selüloz – İş Sendikası ile Şirket arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucunda, Resmi Arabulucu atamasının gerçekleştiği açıklandı.

 

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı