Ekonomi

Kıymetlilerin yeşilde olduğu haftada platin öne çıkmaya devam ediyor

Altın yeşilde bir haftalık kapanış yaparken, iki haftanın ardından kazançla kapatmayı başarmış oldu. Geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık tahvil getirisinde 11 ayın ardından 1,20 seviyesi kaydedilmesine rağmen altın pozitifliğini bozmadan alıcılı seyrederken, yükselişini önemli ölçüde enflasyon beklentilerindeki yukarı ivmeye borçlu olduğunu gözlemledik. Enflasyon beklentilerindeki pozitiflik altın fiyatına da yansımasına rağmen, 200 günlük ortalamanın bir türlü aşılmadığını gördük. Haftanın kritik gelişmesi ise FED Başkanı Jerome Powell ’in katıldığı bir etkinlikte verdiği mesajlardı. Başkan yaptığı açıklamada önceliklerinin enflasyondaki hızlı yükselişe müdahale etmek değil, istihdam piyasasındaki güçlenmeyi yakalamak olduğunu savundu. Bir süre daha FED olarak piyasayı desteklemeye devam edeceklerini savunan başkan, FED bilançosunun ekonomiyi desteklediği büyüklükte olacağını vurguladı. Tüm bu yaşananlar ışığında altın haftayı 1824 dolar/onstan haftayı tamamlarken yüzde 0,6 kazancı hanesine yazmış oldu. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Tesla’nın varlıklarının bir kısmını bitcoine çevirmesi haberi sonrası, bitcoinin rekor seviyelerine kadar uzandı ve bir bitcoinin değeri ilk defa 27 oz değerine ulaşmış oldu.

 

Gümüş de haftayı altınla birlikte yeşil bir kapanışla tamamlarken, 27 dolar/onsun üzerinde bir kapanış yapmayı başarmış oldu. 27,36 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden, haftayı yüzde 1,6 kazançla kapattı. Aynı zamanda altın gümüş rasyosunda 66 seviyesinde kapanışla hafta tamamlanırken, rasyodaki aşağı yönlü görünüm, gümüşün lehine gözükmeye devam ediyor.

 

Platin geçtiğimiz hafta yüzde 11,3 değer kazanarak haftanın en çok değer kazanan kıymetli maden olurken, aynı zamanda yıl başından beri en çok değer kazanan kıymetli maden olarak öne çıkmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz 1271 dolar/ons seviyesine kadar uzanan platin 2015 şubat ayından beri ilk kez bu seviyeyi görmüş oldu.

 

Paladyum da diğer kıymetli madenler gibi yeşilde bir kapanış yapmayı başarırken, 2391 dolar/onstan kapattığı haftayı yüzde 1,8 kazançla tamamlamış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın açısında düşük hacimli bir seans geride kalmasına rağmen, alıcıların iştahlı oluşuyla altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 2,00-3,00 usd/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 8.710 kg altın, 19.193 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu