Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100…Global Hisse Senedi Piyasaları Güne İvme Kaybıyla Başlıyor…Dün güne artıda başlayan endeks seans içerisinde dalgalı bir görünüm sergilese de günü %1.46 değer kazancıyla 1,534 puandan tamamladı. Endeksin yeni işlem gününde Asya piyasalarındaki satıcılı seyire, ABD vadelilerindeki sınırlı kayıplara paralel olarak güne hafif satıcılı veya yatay başlaması beklenebilir.

 

 

Şirket Haberleri… TTKOM 4Ç20’de 1,10 milyar TL net kar açıkladı. Geçen senenin aynı döneminde 545 milyon TL net kar açıklamıştı. 2020 yılı bütününde net kar 3,2 milyar TL oldu. YKBNK 4Ç20’de 756 milyon TL piyasa beklentisinin üzerinde, 765 milyon TL net kar açıkladı. Banka geçen senenin aynı döneminde 263 milyon TL net kar açıklamıştı.

 

 

USDTRY…TL Dolar Karşısındaki Güçlü Konumunu Sürdürüyor… Ocak ayında tüketici fiyatları yıllık %14.97 artışla %14.68’lik piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Tüketici fiyatları Ocak ayında Aralık ayına göre %1.68 artış gösterdi. Global piyasalardaki iyimserlik gelişen piyasa ülke para birimlerine destek oluyor. Dolar TL kuru Salı günü 7.10 seviyesinin altını test ettikten sonra kısmi bir şekilde yükselmişti. 7.12-7.20 bandında dalgalanan Dolar TL kuru yeni işlem gününde 7.15 seviyesinin hemen üzerinde yataya yakın bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURTRY…Euro TL Kurunda 6 Günlük Düşüş Serisi … Euro TL kuru 9 seviyesini aşağı yönlü kırılmasından sonra 6 günlük düşüş serisi devam ettirdi. TL varlıklar majör para birimlerine karşı güçlü durmaya devam ederken, 8.61-8.62 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURUSD…10 Yıllık ABD Tahvilleri Hafif Yukarıda… Euro Bölgesi tüketici enflasyonu Ocak ayında Aralık ayına göre %1.2, bir önceki Ocak ayına göre ise %0.9 yükseldi. Euro bölgesinde çekirdek enflasyon son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de özel sektör istihdamı 194 bin ile beklentilerin üzerinde geldi. ABD başkanı Biden 1.9 trilyon dolar tutarındaki mali teşvik paketi konusunda ısrarcı. Gerekirse Senatodaki Cumhuriyetçilerin baypas edilmesi de seçenekler arasında ve 1,400 $’lık yardım çekinin bir an önce gönderilmesi için aksiyon almak istiyor. Euro’daki zayıf görünüme ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak dolardaki değer kazancı eğilimi devam ediyor. Siyasi krizin yaşandığı İtalya’da eski ECB başkanı Mario Draghi hükümet kurma görevini kabul etti.

 

 

XAUUSD… Ekonomideki Toparlanma Beklentileriyle Birlikte Geriledi… Mali yardımın büyüklüğü hala masada olsa da, Biden 1,400 $’lık yardım çeki konusunda geri adım atmadı. Aşı konusundaki gelişmeler ve global ekonomideki toparlanma sinyalleriyle birlikte ons altın hafta başında gördüğü 1,870 $ seviyelerinden 1,820 $ seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

 

 

GAUTRY…420 TL Seviyesinin Altına Geriledi… Gram altın son 6 ayın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam etti. Dolar TL kurundaki

yatay seyir ve ons fiyatının gevşemesiyle birlikte 418 TL seviyelerine kadar geriledi.

 

 

BRENT…OPEC+ Piyasadaki Arz Fazlasını Azaltmayı Planlıyor… OPEC+’in petroldeki global arz fazlasını azaltacağına yönelik haberlerle birlikte, brent petrolün varil fiyatı 60 $’a yöneldi. Diğer taraftan ekonomideki toparlanma beklentileri enerji fiyatlarını yukarı yönlü baskılamakta. Stoklardaki aşağı yönlü eğilime rağmen mutasyon geçiren virüs ve seyahat yasakları petrol fiyatları açısından negatif gelişmeler olarak gündemdeki yerini koruyor.

 

 

S&P500… Karışık Bir Görünüm Sergiledi… ABD piyasaları endişelerin hafiflemesiyle birlikte karışık bir görünüm sergiledi. Kovid-19 pandemisiyle mücadele konusunda hayata geçirilmesi planlanan mali teşvik paketi piyasaların gündeminde kalmayı sürdürüyor. S&P500 endeksi dün %0.10 değer kazancıyla 3,830 puana yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı