Ekonomi

TCMB, bankaların TRY cinsi ZK oranlarını artırdı

TCMB, son dönemdeki sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarına uyumlu olarak bankaların ZK oranlarını her vadede 2 puan artırdı ve para piyasalarından bir miktar TRY likiditesini geri çekmiş oldu. ZK oranlarının artmasıyla beraber, bankaların Merkez Bankası hesaplarında tutmakla yükümlü oldukları miktar arttığından dolayı, hem TRY likiditesi sıkılaşmış hem de piyasada oluşan efektif TRY maliyetleri artacaktır. Para piyasası ve mevduat faizlerine bu durumun bir miktar yukarı doğru etki yapmasını bekleriz.

 

TCMB ayrıca, döviz ve standart altın tutma üst sınırını TRY zorunlu karşılıkların sırasıyla %20 ve %15’ine indirdi. TRY rezervlerine ödenen faiz oranını 150 baz puan artırarak %13,5’e yükseltti. Değişikliklerle birlikte, rezerv opsiyonu kullanım oranlarının değişmemesi kaydıyla, bankacılık sisteminin zorunlu karşılıklarının yaklaşık 25 milyar TRY (3,5 milyar USD) artması, döviz ve altın rezervlerini yaklaşık 500 milyon USD azaltması bekleniyor.

 

Merkez Bankası’nın yönetim değişikliği sonrasında hem güçlü iletişimle, hem de yüksek oranda faiz artırımlarıyla oluşturduğu sıkı para politikası zeminini likidite bazlı enstrümanlar vasıtasıyla ince ayarlarla desteklediği görülmektedir. Bankaların piyasa işlemleri ve likidite pozisyonları itibariyle efektif olarak daha düşük seviyelerde oluşturabildikleri TRY maliyetleri, kredi için kaynak oluşturmak amacıyla daha fazla mevduat çekmeleri gerekebileceğinden dolayı artacaktır ve bu durum mevduat faizlerine de yarım ila 1 puan arasında pozitif yansıyabilir. Merkez Bankası’nın faiz artırımlarıyla ve sıkı duruşuyla parasal aktarım mekanizması üzerinden artan banka faizleri açısından, krediler tarafında da suni şekilde fiyatlandırma azalacak ve kredi büyümesi tarafına yavaşlatıcı etkisi olacaktır.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı