Ekonomi

TCMB faiz hamlesi gelecek (mi)?

“GÜNDEM BAŞLIKLARI”

TÜRKİYE

“TCMB Faiz Hamlesi Gelecek (Mi)?”

TCMB faiz kararını 22 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. Bir önceki toplantıda sürpriz 100 baz puanlık faiz artışı ile TCMB para politikasında sıkılaşma ve enflasyon hassasiyetini daha net vurgulayarak ileri dönem faiz artışlarına kapı açmıştır. TCMB faiz kararında GCM Yatırım Araştırma olarak 100 baz puanlık faiz artışı ile politika faizinin %10,25 seviyesinden %11,25 seviyesine yükseltilmesini ve O/N ve GLP faizlerinden herhangi bir değişiklik yapılmasını beklemiyoruz. Karar açıklamasında tonlamanın tekrar şahin olması ve sıkı para politikasına daha güçlü atıfta bulunmasını bekliyoruz. Merkez’in para politikası kararında döviz kuru ve enflasyon 2 önemli unsur olarak etkisini sürdürmektedir.

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD Başkanlık Seçimi TV Tartışması / TCMB Faiz Kararı / Çin Büyüme / İngiltere – Kanada Enflasyon

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Altında Kalıcı Olacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

19 Ekim Pazartesi Saat 15.00 Fed Başkanı Powell

19 Ekim Pazartesi Saat 15.45 ECB Başkanı Lagarde

TV Tartışması Bu Sefer Olacak Gibi?

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 38,930,160 – tedaviye pozitif cevap veren 26,910,261 – ölü sayısı 1,098,434 kişiye ulaşmıştır. Avrupa’da sert önlemler geri dönerken, ABD tarafında vaka artış hızı tehlikeli boyutlara ulaşmaya devam etmektedir.

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken, teşvik paketine ilişkin belirsizlik sürmektedir. Trump’ın geniş – Pelosi’nin dar kapsam ısrarları sürerken, anlaşmanın seçim sonrasına kalması kuvvetle muhtemel. Her iki kesimde seçim öncesinde teşvik paketini sonlandıran veya bozan taraf olmak istemedikleri için beklenti yönetimini etkin şekilde sürdürmektedir.

Aşı gelişmelerinde J&J’nın insan fazı devresinde çalışmaları askıya alması ana belirleyici olurken, Ruslar aşılarının ve ikinci aşılarının başarılı gittiğini açıklamaktadır.

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde bu hafta son TV tartışmasını takip edeceğiz. Anketlerin genel gidişatı için kritik olacak bu tartışma Trump’ın son şansı olabilir. İlk tartışma sonrası anketler Biden’in daha aktif olduğunu gösterirken, Trump’ın virüs kapmasına rağmen anketler lehine dönmemektedir.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%51,7) lehine olmaya devam ederken Trump %42,3 seviyesinde bulunmaktadır.

 

Anketlerde Biden önde olsa bile Başkan adayları arasında olacak TV tartışmaları gerçekleşmeden bu anketlerin sağlıklı olduğunu söylemek anlamlı olmayacaktır.

TV tartışmaları;

  • 22 Ekim 2020 – Tennessee

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %48,5 – Trump %45,8

 

Haftanın genelinde Başkanlık Yarışı TV tartışması, Fed Başkanı Powell konuşması, TCMB faiz kararı ve Çin büyüme verisini takip edeceğiz.

TCMB faiz kararını 22 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. Bir önceki toplantıda sürpriz 100 baz puanlık faiz artışı ile TCMB para politikasında sıkılaşma ve enflasyon hassasiyetini daha net vurgulayarak ileri dönem faiz artışlarına kapı açmıştır. TCMB faiz kararında GCM Yatırım Araştırma olarak 100 baz punalık faiz artışı ile politika faizinin %10,25 seviyesinden %11,25 seviyesine yükseltilmesini ve O/N ve GLP faizlerinden herhangi bir değişiklik yapılmasını beklemiyoruz. Karar açıklamasında tonlamanın tekrar şahin olması ve sıkı para politikasına daha güçlü atıfta bulunmasını bekliyoruz. Merkez’in para politikası kararında döviz kuru ve enflasyon 2 önemli unsur olarak etkisini sürdürmektedir.

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %25,02 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 528,892 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında gerileme bunmaktadır.

 

Kıymetli madenler, yıl başından  itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %25,91 – Gümüş %36,72 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı