Ekonomi

Yeni haftanın gündemi

Yeni haftanın gündeminde;

  • 22 Şubat Pazartesi Türkiye; İşsizlik Oranı, Kapasite Kullanım Oranı ile Reel Kesim Güven Endeksi ile Yabancı Turist Girişi, Çin; Faiz Oranı Kararı
  • 23 Şubat Salı İngiltere; İşsizlik Oranı ABD; Philadelphia Fed İmalat Dışı Aktivite Endeksi ve CB Tüketici Güven Endeksi
  • 24 Şubat Çarşamba Almanya; Büyüme ABD; Yeni Konut Satışları
  • 25 Şubat Perşembe Türkiye; Ekonomik Güven Endeksi ABD; Haftalık İşsizlik Başvuruları ve Öncü Büyüme verileri
  • 26 Şubat Cuma Türkiye; Dış Ticaret Dengesi ABD; Michigan Tüketici Güveni, Chicago PMI Japonya; TÜFE, Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar

Yeni haftada; Küresel piyasaların odağında Kovid-19 aşılama çalışmalarının etkinliği ve vaka sayılarındaki azalışa bağlı olarak kısıtlamaların gevşetilmesi ile ilgili haber akışları takip edilecek. Ek olarak; ABD’de 1,9trln USD’lık teşvik paketine dair haber akışları da piyasaların gündeminde olacak. Hafta başında Çin Merkez Bankası PBoC’nin faiz oranı kararı, Hafta ortasında ise, Almanya büyüme verisi başta olmak üzere veri gündemi takip edilecek.

Yurtiçi piyasalarda hafta başında Aralık ayı İşsizlik Oranı, Şubat ayına ilişkin Kapasite Kullanım Oranı ile Reel Kesim Güven Endeksi izlenecek. Ocak ayında %0,2 puan azalarak %75,4 olarak açıklanan Kapasite Kullanım Oranı verisinin Şubat ayında yükselmesi beklenmektedir. Ocak ayında 0,2 puan artışla 107,0’ye yükselen Reel Kesim Güven Endeksinde Şubat ayında artışın sürmesi beklenmektedir. Perşembe günü Şubat ayı Ekonomik Güven Endeksi, Cuma günü Ocak ayı Dış Ticaret Dengesi verileri takip edilecek. 

Geçtiğimiz Hafta Ne Oldu?

– Küresel piyasalar geçtiğimiz haftaya aşılama sürecinin olumlu sonuçlarının görülmeye başlanmasıyla alıcılı başladı. ABD’den gelen beklentilerin üzerinde olumlu makroekonomik verilere karşın emtia fiyatlarındaki yükseliş eğilimi ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişe odaklanan küresel piyasalarda risk iştahı azaldı. ABD’deki soğuk hava dalgasının enerji üretimini ve tüketimini etkilemesiyle beraber artan petrol fiyatları 13 ayın en yüksek seviyelerinden geri çekildi. ABD’de perakende satışlar Ocak ayında %5,3 artışla 7 ayın en büyük yükselişini kaydetti. Ülkede sanayi üretimi Ocakta aylık bazda %0,9 artarak piyasa beklentilerini geride bıraktı. ÜFE ise Ocakta aylık %1,3 artarak Aralık 2009’dan bu yana kaydedilen en yüksek artışı gösterdi. Perşembe gününe geldiğimizde; Avrupa’da önemli şirket bilançolarının beklentileri karşılayamaması ve beklentilerin altında gelen ABD haftalık işsizlik verisi ile küresel piyasalarda risk iştahı düşüktü. Haftalık işsizlik başvuruları, 13 Şubat ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 13 bin kişi artarak 861 bin oldu. Philadelphia Fed İmalat Endeksi ise, Şubat’ta 23,1 seviyesine gerileyerek piyasa beklentilerinin altında bir düşüş kaydetti. Ek olarak; ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart’ın 4. çeyrekteki hisse başına karı 1,51 USD piyasa beklentisine karşın 1,39 USD seviyesinde gerçekleşti. Cuma günü, olumlu gelen şirket bilançoları, pozitif PMI verileri ve ABD Hazine Bakanı Yellen’in büyük teşvik paketi zorunluluğu vurgusu Avrupa endekslerini ve günün ilk yarısında ABD borsalarını pozitif yönde desteklerken ABD borsaları kapanışa doğru tahvil faizlerindeki artış ve kar satışları ile haftayı yataya yakın karışık kapattı. Veri akışlarına baktığımızda; ABD’de Bileşik PMI Endeksi Şubat ayında, 2015’ten bu yana en yüksek seviye olan 58,8’e çıktı. İmalat PMI, aynı dönemde piyasa beklentilerine paralel 58,5’e gerilerken, Hizmet PMI ise beklentilerin aksine yükselerek 58,9’a çıktı. Almanya’da ÜFE beklentilerin oldukça üzerinde aylık %1,4, yıllık %0,9 artış gösterirken, Euro Bölgesi ekonomisi 37mlr Euro cari fazla verdi. İngiltere’de ise perakende satışlar Ocak ayında Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan karantina nedeniyle aylık bazda %8,2 daraldı.

– Küresel piyasalardaki olumlu hava ve TL’deki değer kazancının da etkisiyle BIST100 endeksi haftaya pozitif görüntü ile başladı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım üretici fiyatları Ocak 2021’de bir önceki aya göre %3,03 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,26 yükselerek 18 ayın zirvesini gördü. Konut satışlarında düşüş ivmesi sürdü. TÜİK’in, Ocak ayına ilişkin Konut Satış verilerine göre, Ocak ayında Konut Satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,9 düştü. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ocak 2020’de 21,5mlr TL fazla veren merkezi yönetim bütçe dengesinin bu yıl aynı dönemde 24,2mlr TL açık verdiğini açıkladı. Faiz dışı denge ise Ocak’ta 2,21mlr TL açık verdi. Hafta ortasında; BİST100 endeksi 1.550 direncini geçmekte zorlanmasının ardından, 1.530 seviyesine kadar geri çekildi. ABD’de temyiz mahkemesinin Halkbank’ın taleplerini inceleyeceği ve inceleme bitene kadar davanın askıya alınacağı haberleri sonrası bankanın hisselerinde sert yükseliş görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından kademeli normalleşmenin Mart’ta başlayacağını açıklaması piyasalarda olumlu karşılandı. TCMB verilerine göre; Tüketici Güven Endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %1,5 oranında artarak 84,5 oldu. Haftanın ikinci yarısından yapılan Merkez Bankası PPK toplantısında faiz oranları beklentiler doğrultusunda %17 seviyesinde sabit bırakıldı. Toplantı karar metninde ‘uzun müddet sıkı duruş’ ifadesi korunarak, gerekmesi durumunda ilave sıkılaştırma yapılacağı belirtildi. Ek olarak, TCMB’nın yayınladığı verilere göre son 4 haftadır hisse senetlerinden yabancı çıkışının sürdüğü, yılbaşından bu yana yabancıların borsadan net çıkışının 447mn USD olduğunu gördük. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarının ise artmaya devam ettiği; 12 Şubat haftası itibariyle 2,7mlr USD artış kaydederek yeniden 235mlr USD’nın üzerine çıktığını gördük. Cuma günü ise BİST100 endeksi, 1.550 seviyesinin üzerinde artan alımlar ile haftayı pozitif kapattı. TCMB, Aralık 2020 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, geçen yılın Aralık sonu itibarıyla Türkiye’nin Net UYP verisi – 402,9mlr USD düzeyinde gerçekleşti. Kapanışın ardından beklentilere paralel Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi görünümünü revize etti. Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Uzun Vadeli Yabancı Para Birimi Cinsinden Kredi Notu’nun “BB-” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

BIST-100 HAFTALIK TEKNİK GÖRÜNÜM

BIST100 endeksi haftalık bazda %1,42 oranında yükseliş ile 1.560 puandan kapattı. Endeks geçtiğimiz haftaya 1.551 puandan başladıktan sonra haftalık bazda 1.522-1.575 aralığında hareket etti. Haftanın ilk yarısında 1.522 seviyesini test eden endeks, haftanın son işlem günü 1.550 direnç seviyesinin üzerinde artan alımlar ile haftayı 1.560 puandan kapattı. Kısa vadeli yönünde izlediğimiz 5 günlük AO’sı 1.550 ve 22 günlük AO’sı 1.536 seviyesine yükseldi. Orta vadeli yükselen trendin etkisinin devam ettiği endekste, 5 günlük AO’nın üzerinde kapanışların devam etmesi halinde 1.580-1.600 dirençlerinin hedeflenebileceğini düşünmekteyiz. Endeksin 1.550 seviyesinin altında kapanışlar yapması halinde 1.520-1.500 desteklerine doğru geri çekilme görülebilir. Endeks dolar bazında Cuma günkü işlemleri 2,24 centten kapattı. Endeksin 2,20 cent üzerine yerleşmesi orta vadeli teknik görüntü açısından olumlu. Endekste yeni haftada 2,20 centin korunması halinde 2,30-2,35 cent dirençlerini hedefleyebileceğini düşünmekteyiz. Aşağıda ise 2,20-2,15 kısa vadeli ilk destek seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı