Ekonomi

Yeni haftaya başlarken küresel risk iştahı gücünü koruyor

Piyasa Gündemi

ABD Başkanı Biden, Pfizer ve Moderna ile 100’er milyon ilave koronavirüs aşısı için anlaşma sağladığını açıklarken, temmuz sonuna kadar yeterli aşı miktarına ulaşılması öngörülüyor. Aşılama çalışmaları ile ABD’deki teşvik paketi beklentileri küresel risk iştahını desteklerken, salgın kaynaklı riskler gündemdeki yerini koruyor. Yurt içinde de dış ilişkilerdeki seyir ve reform konusundaki gelişmeler piyasaların yakın takibinde yer alacak. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    11:00 Türkiye – Bütçe Dengesi Önem: Orta
•    13:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Teşvik paketi beklentileri ve vaka artış hızındaki yavaşlama risk iştahını desteklerken, küresel hisse piyasalarında olumlu görünüm genel olarak korunuyor. Cuma günü satıcılı ve dalgalı bir seyrin etkili olduğu BIST-100 Endeksi günü %0,46 oranında düşüşle 1.538,44 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişle tamamlarken, bugün piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Çin borsası da tatil nedeniyle işlem görmezken, Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,03 – 7,04 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,01’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Risk iştahı genel olarak gücünü korusa da geçen hafta alım iştahının bir miktar zayıflama kaydettiği ve endekste yurt dışı hisse piyasalarında dalgalı seyrin etkili olduğu görüldü. BIST-100 Endeksi 1.550 üzerindeki seviyeleri test etmesine karşın 1.550 üzerinde bir kapanış gerçekleştiremedi. Teknik indikatörlerde yorulma ve zayıflama emareleri görülürken, haftanın son işlem gününde endekste satıcılı bir görünüm etkili oldu. 1.550 seviyesi üzerinde günlük bazda kapanışlar görülmediği ve bu seviye üzerinde tutunmanın teyidi alınmadığı sürece temkinli duruşun korunması gerektiğini düşünüyoruz. 1.550 üzerinde zirvenin bulunduğu 1.582 direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1.525 – 1.519 aralığı ilk önemli destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı