Gündem

2016 yılından bu yana 38 bin 117 göçmen kaçakçısı yakalandı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, 2016 yılından bu yana kolluk birimlerince toplam 38 bin 117 göçmen kaçakçısı yakalandığını bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“Ülkemiz son yıllarda yoğun bir düzensiz göç baskısı altında olup alınan tedbirlerle, ülkemizin düzensiz göç ile mücadelesi aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda, göçmen kaçakçılarına ilişkin operasyonlar sürmekte ve bu suçu işleyen kişiler hem adli hem de idari bakımdan çeşitli yaptırımlara maruz bırakılmaktadır.

2022 yılında yakalanan göçmen kaçakçısı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %53 artmış ve 2.545 olarak kayıtlara geçmiştir. 2016 yılından bu yana yapılan çalışmalar neticesinde ise kolluk birimlerimizce toplam 38.117 göçmen kaçakçısı yakalanmış ve yapılan adli işlemler sonucunda bunların 9.288’i tutuklanmıştır.  

Göçmen kaçakçılığı suçunun cezası artırılarak 6 Aralık 2019 tarihinde yapılan kanun değişikliği ile üç yıldan sekiz yıla kadar hapis ve bin günden on bin güne kadar adlî para cezası olarak belirlenmiştir. Bu suçun; birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek cezanın yarısına kadar, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek cezanın yarısından bir katına kadar artırılacağı da hükme başlanmıştır. Ayrıca, yapılan değişiklikle göçmen kaçakçılığı, katalog suçlar arasında sayılmış ve göçmen kaçakçılığı suçunun işlendiği hususunda somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde, tutuklama nedeninin var sayılabileceği düzenlenmiştir.

Bunlarla birlikte, göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen şahıslara yönelik her bir yabancı sayısınca 2.574 Türk Lirası idari para cezası verileceği hükme bağlanmıştır.

Göçmen kaçakçılığı suçunda kullanıldığı tespit edilen araçlara ise gerekli el koyma işlemleri yapılmaktadır. 

Bu kapsamda, göçmen kaçakçılığında kullanılması sebebiyle;
2020 yılında 644
2021 yılında 1.045 
2022 yılında 407 araca el koyma işlemi yapılmıştır.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu