Gündem

ABD borsalarındaki kar satışları

Powell’ın gerektiğinde daha fazla (25 baz puanın üzerinde) faiz artışı yapılabileceğini söylemesine karşın ABD borsalarındaki kar satışları sınırlı kalmaya devam ediyor. Dün S&P500 endeksi yataya yakın hafif ekside günü tamamladı. Bu sabah da baskı sınırlı. Orta Doğu’daki gerginlik ve Rusya’ya karşı yaptırım hamleleriyle bu sabah %3 oranından yükselerek 119 Dolar’a kadar çıkan Brent Petrol’deki hareket de borsalarda oynaklığı artırmış değil. MSCI Asya Pasifik endeksi bu sabah artı bölgede seyrediyor. Olumsuz haber akışına karşın geçen hafta Powell’ın ABD ekonomisinin faiz artışına dayanıklı olduğunu söylemesi ve Çin’in piyasalara destek sözü borsaların dirençli kalmasında önemli etkenler olabilir. Yurtiçi tarafta ise BIST100 endeksi dün yükselişini sürdürdü. Genele yayılan alımlarla endeks günü %1,43 oranında primle 2.175 puandan kapattı. Diğer yandan, son iki işlem günündeki işlem hacmi görece düşük kaldı. Bugün EREGL, ISDMR ve TOASO’nun kar payı ödemeleri var. EREGL’nin yüksek temettü ödemesi başta olmak üzere, söz konusu üç hissenin endeks üzerindeki negatif etkisi yaklaşık %1,6 oranında. Açılışta bu orana yakın bir düşüşün ardından endeksin dünkü kapanış seviyesine doğru yükseliş kaydedebileceğini düşünüyoruz.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şubat ayına ilişkin gelen yabancı ziyaretçi sayısı verisi açıklandı.  Gelen yabancı ziyaretçi sayısı, bu yıl şubat ayında aylık %20,3 artışla 1,54 milyon kişi seviyesine yükselirken, şubat aylarının tarihsel ortalamasının (1,22 milyon kişi) üzerinde gerçekleşti ve geçen yılın aynı ayında pandemi kısıtlamalarının etkili olmasıyla yıllık bazda %186,5 artış kaydederek turizm gelirlerinde 12 aylık kümülatif bazda toparlanmanın sürdüğünü gösterdi.

  • Bununla birlikte, bu yıl şubat ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısını salgın öncesi dönem olan Şubat 2020 seviyesi ile (1,73 milyon kişi) kıyasladığımızda %11,1 oranında altında kaldığı gözleniyor. Şubat 2020 seviyesi ise aynı zamanda tarihsel olarak en yüksek şubat ayı verisi olarak kaydedilmişti. 
  • Dolayısıyla gelen yabancı ziyaretçi sayısında yıllık performansın olumlu seyretmesi turizm gelirinde, dolayısıyla net hizmet gelirinde kümülatif bazda toparlanmanın süreceğine işaret ediyor. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde özellikle küresel ölçekte ve yurt içinde salgına yönelik kısıtlamaların gevşetilmesi ile mobilite artışının etkisiyle gelen yabancı ziyaretçi sayısında artış görmemiz olası fakat özellikle Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin sürmesi ise turizm gelirlerinin seyrinde belirleyici olacaktır.
  • 2022 yılı Ocak – Şubat döneminde ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise Rusya %8,7 pay (246 bin kişi) ile birinci, Bulgaristan %8,5 pay (239 bin kişi) ile ikinci ve Almanya %8,2 pay (231 bin kişi) ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Almanya’yı, İran ve Irak takip etmektedir.


          Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı, TCMB.
Ayrıca ocak ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksi açıklandı. Buna göre, tarımsal girdi fiyat endeksi ocakta aylık %10,12 artarken, yıllık ise %57,26’ya ulaştı. Böylece, tarımsal girdi fiyat endeksinde aylık ve yıllık bazda rekorlar yenilendi. Aylık artışların en yüksek olduğu alt gruplara bakıldığında, enerji ve yağlar (%37,91) ve bina bakım masrafları (%17,06) öne çıktı. Yıllık artışın en yüksek olduğu alt gruplar ise, gübre ve toprak geliştiriciler (%153,34) ve % enerji ve yağlar (101,14) oldu.

Bunun yanında, yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyat değişimlerini ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), şubat ayında aylık %2,35 artarken, yıllık ise %106,13 oranında güçlü artış kaydetti.

  • Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimlerine bakıldığında, madencilik ve taşocakçılığında %112,24 ve imalatta %106,02 artış görüldü. Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerine bakıldığında ise, ara malında %124,67, dayanıklı tüketim malında %94,65, dayanıksız tüketim malında %86,43, enerjide %203,41 ve sermaye malında ise %88,52 artış gözlendi.

ECB Başkanı Lagarde, son dönemde jeopolitik risklerin artmasıyla gündeme gelen stagflasyon risklerine ilişkin olarak mevcut durumda stagflasyon işaretleri görmediklerini belirtti. Bunun yanında, devam eden savaş durumunun güvende düşüş ve enflasyonda yükselişe neden olmasıyla büyüme üzerinde etkileri olacağını ve tedarik darboğazları ile yüksek seyreden enerji ve gıda fiyatlarının kısa vadeli enflasyonun sürükleyicileri olduğunu belirtti. Ayrıca Avrupa ve ABD ekonomilerinde ekonomik toparlanmanın farklı aşamalarda olduğunu ve ECB’nin para politikasının Fed’in para politikası ile uyumlu olmayacağını ifade etti.

Diğer yandan, Almanya’da şubat ayına ilişkin ÜFE, aylık %1,4 artarken, yıllık ise %25,9’a yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Aylık bazda en yüksek fiyat artışları, enerji ürünleri (%2,2) ve ara mallarda (%1,4) görüldü. Bununla birlikte, şubat ayı ÜFE verisi, Rusya ve Ukrayna krizinin etkilerini tam olarak yansıtmadığından önümüzdeki aylarda ÜFE’deki artışın, başta enerji ürünleri ve endüstriyel metal fiyatlarının artışının etkisiyle yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Yurt dışı tarafta, bugün Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları takip edilecek, gelecek döneme ilişkin ekonomik görünüme ve para politikasına yönelik değerlendirmeleri izlenecek. Bu kapsamda, TSİ 17.35’te New York Fed Başkanı Williams’ın ve TSİ 21’de San Francisco Fed Başkanı Daly’nin konuşmaları takip edilecek. Ayrıca TSİ 16.15’te ECB Başkanı Lagarde’ın, TSİ 10.30’da ECB Başkan Yardımcısı Guindos’un, TSİ 12.35’te ECB Yönetim Kurulu Üyesi Villeroy’un ve TSİ 20’de ECB Başekonomisti Lane’nin konuşmaları izlenecek.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 18 Mart haftasında toplam rezervin azaldığını ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 0,2 milyar USD azalarak 108,6 milyar USD’ye gerilediğini, net uluslararası rezervin ise 1,2 milyar USD artarak 17,1 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): LYY Telekomünikasyon A.Ş.’nin sahip olduğu %55 Türk Telekom hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na satışına ilişkin taraflar arasında imzalanan Hisse Devir Sözleşmesi ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında, Şirket tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna yapılan hisse devrine ilişkin izin başvurusuna onay verilmiştir.

23 Şubat 2022 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Bankacılık:  Kur Korumalı Mevduat şartları esnedi, YUVAM’ın kapsamı genişledi. Başlangıçta 21 Aralık 2021 itibarıyla bankalardaki dövizlerin ve altınların sisteme dahil edildiği kur korumalı TL mevduatlarında, yurtiçi bireyler için süre kısıtlaması kaldırıldı. Yurtiçi tüzel kişiler için ise 31 Aralık 2021 itibarıyla bankalarda mevcut olan dolar, euro ve sterlin cinsi DTH’lar ve altın hesapları TL’ye dönüştürülebilecek. Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkanı tanınabilecek.

Ek olarak, Tebliğlerde yapılan değişikliklerle birlikte TCMB’nin belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve/veya masraf ödenebilecek.

Ayrıca, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesabında ise daha önce aranan 18 yaşından büyük olma şartı kaldırıldı. YUVAM hesabının kapsamına yurt dışında yerleşik vatandaşların sermayedar olduğu yerleşim yeri yurtdışında olan şirketlerin banka DTH’ları da dahil edidi. Kaynak: Bloomberg

Altın: İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık bu yıl faaliyete geçmesi planlanan Altınbank’ın kurulmasının amacını anlattı. Bloomberg HT’de yayınlanan Akıllı Para programına konuk olan Atayık, uzun süredir çalışma yaptıkları Altınbank’ın sektörün lokomotifi olacağını söylerken, kurulmasındaki temel nedenin yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması olduğunu belirtti. Atayık süreç hakkında “TMSF, BDDK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz olumlu karşılık aldı. Kuyumculuk sektörü çok büyük bir sektör, toplam hacmi 17 milyar dolar civarında geçen sene 7 milyar dolar civarında bir ihracatımız oldu ve katma değeri en yüksek ürün normalde 700-800 dolar kilo başı katma değer ihraç ürünlerimize karşılık ürünlerimizi 2500-3500 dolar kilo başı katkısı var” dedi. Firmaların finansmana ulaşmakta çok zorlandıklarını ve bu yüzden iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnafların olduğunun altını çizen Atayık, “Altına ulaşmak çok zor. Bu sebeplerle bu iş için yola koyulduk. Sadece İstanbul Kuyumcular Odası olarak düşünmemek lazım. Sektör kurumlarımızın sahip çıkmasını paydaş olmalarını hisse almalarını ve desteklemelerini istiyoruz. Bu yıl içinde faaliyete geçirmek istiyoruz. Kurulmasında en temel sebebinden biri ise yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasıdır” diye ekledi. Kaynak: Bloomberght
 
Tarım: Tarımsal girdi fiyat endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %10,12, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %57,26 artış gösterdi.

Otomotiv: General Motors’un (GM) lüks segment otomotiv markası Cadillac da elektrikli araç üretim kervanına katıldı. Cadillac, Mayıs ayında piyasaya süreceği ilk elektrikli aracı olan 60 bin dolarlık Lyriq Crossover’ın üretimine başladı. Önümüzdeki üç yıl içinde dünya çapında yeni elektrikli araç modellerini piyasaya sürmek için 35 milyar dolar harcayacağını açıklayan GM, bu yıl 25 bin adet Lyriq Crossover üretmeyi planlıyor. Kaynak: Bloomberght
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

 

Batıçim Batı Anadolu Çimento (BTCIM): Şirket, fabrikada bulunan Döner Fırın-2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle,  Döner Fırın-2’deki faaliyetin 08.04.2022 tarihine kadar durdurduğunu ve yeterli miktarda klinker stokunun bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışlarının bu durumdan etkilenmeyeceğini açıklamıştır.

Karel Elektronik (KAREL): 11 Aralık 2021 tarihli KAP açıklamasında; Roitel Telekomünikasyon A.Ş. hisselerinin %52,60’ının 2mn TL bedel karşılığında sermaye artışı yoluyla edinilmesi için 10 Aralık 2021 tarihinde “Sermayeye İştirak ve Pay Sahipleri Sözleşmesi” imzalandığı, işlemin tamamlanması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun onayına başvurulduğu duyurulmuştu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yazısı ile hisse devir işlemine onay verildiği bilgisi Şirkete ulaşmış olup Roitel Telekomünikasyon A.Ş.’nin Şirket’in bağlı ortaklığı olması için yapılacak kapanış işlemleri süreci devam etmektedir.

Orge Enerji (ORGE): İnşası devam etmekte olan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi’nin T1-T2 Kuleler Elektrik İşleri’nin yapımına yönelik olarak verdiği 3,8mn EUR+KDV ve 45,9mn TL+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 424 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

 

Pazartesi günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB dün 40 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 265 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,15 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,15-%2,32 bandında hareketin ardından %2,30 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 40 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu