Gündem

ABD verim eğrisi bize ne söylüyor?

Dünya borsalarında kar satışlarıyla güne başlıyoruz. Beklentinin altında gelen ABD ISM verisi sonrası ABD 10-yıllık tahvil faizleri Şubat ayı seviyelerine gerilerken hisse senedi piyasaları geriliyor. Ekonominin açılmasına duyarlı enerji, banka, havayolu, demir-çelik, otomotiv hisselerinde %2-%3 civarında kayıplar görülüyor. Büyük teknoloji şirketleri ve tahvil-benzeri hisseler satış dalgasında pozitif ayrışıyor.

Hakim görüş, ABD tahvil faizlerindeki gerilemeyi, hisse senetlerinde ve emtia piyasalarındaki satışları ekonominin yavaşlayacağı endişesiyle açıklıyor.

Biz piyasa pozisyonlanmasının daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Açıklanan verilerde ve Fed’in verdiği mesajlarda ekonominin yavaşladığına yönelik bir sinyal okumuyoruz.

MSCI Türkiye küresel satışlara paralel günü %1,1 kayıpla kapattı. Havacılık, Tüpraş, Ereğli, Petkim, Sasa, Emlak GYO endekse göre daha zayıf bir seyir izledi. Gıda perakendeleri, enerji şirketleri, Türk Traktör, Torunlar GYO, Türkiye Sigorta az sayıda pozitif ayrışan hisse arasındaydı.
ABD ve Avrupa vadelileri Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılışa işaret ediyor. Türk lirasının pozitif ayrışması endeksi destekliyor. Endeks için destek ve direnç olarak 1.370 ve 1.400 seviyeleri öne çıkıyor. Dün kapanışta banka hisselerindeki satış sonrası bugünkü tepkinin boyutu önemli.

Son bir haftadır endeksten pozitif ayrışan enerji hisselerini yakından izliyoruz. Elektrik ve doğal gaza yapılan zam ve kuraklık enerji hisselerini olumlu etkiliyor. Ancak hacmin düşüklüğü nedeniyle bu hisselerde iki yönlü oynaklığın da görülebildiğini belirtelim.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı