Gündem

ABD’de güçlü gelen bilançolar

 

Güçlü gelen bilançolarla dün ABD’de S&P500 ve Nasdaq endeksi günü sırasıyla %0,6 ve %0,8 oranında değer kazanarak rekor seviyeden kapattı. Bu sabah ise ABD’de açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde vadelilerde yatay bir görüntü var. Vaka sayılarının artmaya devam ettiği Asya’da ise karışık bir seyir gözlenirken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,2 civarında düşüşte. ABD’de açıklanacak verinin güçlü bir istihdam artışına işaret etmesi durumunda piyasalar ekonomideki toparlanmayı satın alabilir. Öte yandan, beklentilerin altındaki bir veride piyasa bu sefer Fed ile ilgili şahin beklentilerini azaltabilir ki bu da borsalarda olumlu fiyatlanabilir. Özetle, bugünkü veriye özellikle hisse piyasası olumlu açıdan bakabilir. Pariteler tarafında ise güçlü bir veri Dolar güçlenmesi ile sonuçlanabilir. Küresel borsalarda bu sabah yaşanan fiyatlamalara karşın, yükseliş ivmesini dün de devam ettiren ve yaklaşık iki ay sonra en yüksek hacmi yakalayan (16,8 milyar TL) BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntü ile başlayabilir. Kurdaki harekete rağmen endekste, güçlü bilançolar ve üçüncü çeyreğe iyi başlandığına işaret eden veriler katalizör olmaya devam ediyor gözüküyor. Bu kapsamda, endekste yükseliş isteği bugün de sürebilir.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

     

MAKROEKONOMİ

   

FAO’nun yayınladığı Küresel Gıda Fiyat Endeksi temmuz ayında art arda ikinci ayında da gerilemeye devam etti. Gıda fiyat endeksi temmuzda aylık bazda %1,2 düşerken, yıllık bazda ise %31 oranında yükseldi.

Dün ABD tarafında31 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya göre 385 bin kişi oldu ve beklentilerle uyumlu gerçekleşti. Halen salgın öncesi seviyelerin üstünde seyretmekte. 

Almanya’da haziran ayına ilişkin fabrika siparişleri güçlü imalat sektörü görünümü ve ekonominin yeniden açılmasının etkisiyle beklentilerin üzerinde aylık %4,1, yıllık ise %26,2 arttı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi fakat karar metninde daha şahin bir duruş sergiledi. Varlık alım programı kararı 7’ye karşı 1 oyla kabul edildi. (Saunders ret oyu kullandı). Banka küresel ölçekte artan enflasyonist baskılara işaret ederken, baskıların geçici olacağına vurgu yaptı. Delta varyantın ekonomik büyümeyi yavaşlattığını ifade ederken, eğer ekonomi ilerlemeye devam ederse ılımlı sıkılaşmaya gidebileceği sinyali verdi. Politika faizinin %0,5’e yükselmesi ile varlık alımlarının azaltılması planlanmakta. Projeksiyonlara göre İngiltere ekonomisinin 3. çeyrekte %7,7 (%8 bir önceki) büyümesi ve yıl sonunda salgın öncesi ekonomik büyüklüğe ulaşılması beklenmekte. Enflasyonun ise 2021’in son çeyreğinde %4’ün üstüne çıkması sonrasında ise kademeli düşmesi beklenmekte.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında hayal kırıklığı yaratan ADP verisi sonrası tarım dışı istihdam verisi izlenecek. ABD’de haziran ayında tarım dışı istihdamı aşılama sürecindeki ilerleme ve ekonomideki normalleşme adımlarıyla beklentilerin üstünde 850 bin kişi artmıştı. İstihdama en çok katkıyı eğlence ve konaklama sektörü başta olmak üzere hizmet sektörü verirken, dikkat çekici olarak kamu istihdamında da 188 bin kişi artış görülmekteydi. Temmuzda ise, tarım dışı istihdam artışının, yükselişini sürdürerek 870 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca ortalama saatlik kazanç ve işsizlik verileri de açıklanacak. Beklenti ortalama saatlik kazançların aylık %0,3 artması ve işsizlik oranının ise %5,9’dan %5,7’ye gerilemesi yönünde

Avrupa tarafında ise Almanya’da haziran ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Güçlü imalat PMI verisi ve dün açıklanan fabrika siparişleri verisiyle uyumlu olarak haziranda aylık %0,5, yıllık ise %7,9 artması bekleniyor.

Yurt içi tarafta ise, temmuz ayına ilişkin Hazine nakit dengesi verisi açıklanacak. Haziranda Hazine nakit dengesi 7,2 milyar TL açık vermişti, kümülatif açık ise 111 milyar TL’ye gerilemişti. Hazine 3 Aylık İç Borçlanma Stratejisi’nde temmuz ayında yaklaşık 52 milyar TL iç borçlanma yapacağını ve toplamda 35,7 milyar TL iç borç anapara ödemesi yapacağını belirterek 16,3 milyar TL net borçlanma yapacağını belirtmişti. Hesaplamalarımıza göre Hazine temmuz ayında yaklaşık 56,8 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi. Böylelikle net iç borçlanmasının 21,1 milyar TL olduğunu öngörüyoruz. Hazine uluslararası sermaye piyasalarından 8 Temmuz valörlü 1,5 milyar EUR borçlandı. Stratejiye göre 0,4 milyar TL dış borç anapara ödemesi gerçekleştirdi. Böylelikle yaklaşık net dış borçlanması 15,4 milyar TL oldu. Bunun sonucunda Hazine’nin net borçlanmasının haziran ayında 36,1 milyar TL olduğunu öngörmekteyiz. Günlük TCMB Analitik Bilançosu’nda Hazine hesabı 191,9 milyar TL’den haziran sonunda 163,7 milyar TL’ye geriledi. Bunun sonucunda temmuzda Hazine’nin nakit açığının bir önceki aya göre artacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca TCMB’nin ağustos ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlanacak. Temmuz ayında TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde katılımcılar, enflasyon, kur ve büyüme tahminlerini yukarı çekmeye devam etmişlerdi. Haziran ayında açılmayla birlikte ekonomik aktivitedeki artış ve aşılama sürecindeki ilerleme ile bu yıla ilişkin büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revize yapılırken, gelecek sene büyümesinde ise bu senenin büyüme tahmini belirgin yukarı yönlü revize edilmesine rağmen aşağı yönlü güncelleme sınırlı kalmıştı. TÜFE’nin, üretici maliyetlerindeki artışların ve bunun sonucunda ÜFE-TÜFE arasındaki farkın artmaya devam etmesinin etkisiyle kısa ve orta vadede enflasyonist beklentilerde yukarı yönlü güncelleme görmüştük. İhracattaki olumlu seyir, turizme ilişkin olumlu haber akışları, aşılama sürecindeki ilerleme, altın ithalatındaki düşme eğilimi, BDDK’nın iç talebi kısmaya yönelik açıkladığı son makro ihtiyati tedbirlerin ithalatı baskılayacağı beklentisi gibi faktörlerin katkısıyla cari açık beklentileri ise aşağı yönlü güncellenmişti.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Erbosan Erciyas Boru (ERBOS, Pozitif): Erbosan’ın 2021 yılı 2. çeyrek net dönem karı 50,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 10,2mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirketin 2Ç2021 satış gelirleri 2Ç2020’ye göre %227 oranında artarak 293,4mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti %211,4 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar %285,7 oranında artarak 72,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde 9,6mn TL artışla 17,1mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 11,4mn TL gelir elde eden şirketin faaliyet karı 52,4mn TL artmış ve 67,1mn TL’ye yükselmiştir. Şirket finansman tarafında ise 0,1mn TL gider kaydetmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 67mn TL olan şirket, 16,8mn TL vergi gideri sonrası 50,1mn TL net dönem karı elde etmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık net dönem karı 98,6mn TL olmuştur. Geçen senenin ilk 6 ayında şirketin net dönem karı 22,8mn TL idi.

Sasa Polyester (SASA, Pozitif): Sasa’nın ikinci çeyrek net dönem karı 532mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in bir önceki yılın aynı dönemindeki net dönem karı 128,9mn TL idi. Satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %217,5 oranında artarak 2.725,6mn TL’ye ulaşan Şirket’in brüt karı da 161,3mn TL’den 657,9mn TL’ye yükselmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler 38,8mn TL’den 125,1mn TL’ye yükselirken, diğer faaliyetlerden 67,5mn TL net gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %256 oranında artarak 600,3mn TL’ye ulaşmıştır. Finansman tarafında 334,1mn TL’lik gider kaydeden Şirket’in vergi öncesi karı 266,1mn TL olurken, 265,9mn TL’lik vergi geliri sonrası Sasa’nın net dönem karı 532mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek yüksek kar rakamı sonrasında Sasa’nın Ocak-Haziran net dönemi karı 641,8mn TL’ye ulaşmıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 199mn TL net dönem karı kaydetmişti.
 
Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Pozitif): Tat Gıda’nın 2021 yılı 2. çeyrek net dönem karı 63,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 32,1mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirketin 2Ç2021 satış gelirleri 2Ç2020’ye göre %24,9 oranında artarak 240,7mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti %28,3 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar %17,8 oranında artarak 74,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %32,9 artışla 37,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 6mn TL gelir elde eden şirketin faaliyet karı %4 oranında artmış ve 42,9mn TL’ye yükselmiştir. Şirket finansman tarafında ise 6,1mn TL gelir kaydetmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 49,4mn TL olan şirket, 14,4mn TL vergi geliri ve 0,2mn TL durdurulan faaliyetlere ilişkin net dönem zararı sonrası 63,5mn TL net dönem karı elde etmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık net dönem karı 154,8mn TL olmuştur. Geçen senenin ilk 6 ayında şirketin net dönem karı 60,8mn TL idi.

Ziraat GYO (ZRGYO, Sınırlı Pozitif): Ziraat GYO’nun 2Ç2021’deki (konsolide) net dönem karı 66,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın ikinci çeyreğinde 18,8mn TL net dönem karı açıklamıştı.  Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de yıllık %282,1 oranında artarak 48,6mn TL’ye yükselirken, toplam kira (yurtiçi ve yurtdışı) gelirleri 22mn TL, konut satış gelirleri ise 24,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Kira gelirleri yıllık %88,8 oranında artış göstermiştir. Şirket’in brüt karı ise 25,8mn TL olarak gerçekleşmiş ve yıllık %121,1 oranında yükselmiştir. Brüt kar marjı ise %53,2 olarak (2Ç2021: %91,9) gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket’in operasyonel giderleri yine geçen yılın ikinci çeyreğine göre 5mn TL artarak 7,8mn TL’ye çıkarken, net finansman gelirleri aynı dönemler itibarıyla 29,8mn TL artarak 2Ç2021’de 39,8mn TL’ye yükselmesi karı desteklemiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Ziraat GYO’nun 1Y2021’deki net dönem karı yıllık %117,3 artarak 72,6mn TL’ye çıkmıştır.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Pozitif): 27.05.2021 tarihinde yapılan açıklamada yurtiçi mevcut ham çelik üretimindeki ortalama %3,5 olan payı yaklaşık %7’ye yükselterek Sektördeki yerini güçlendirmek ve büyüyerek ciroyu artırmak adına; çelikhane üretim kapasitesi iki katı olacak şekilde 1,4mn ton/yıl’dan 2,8mn ton/yıl’a çıkarılması için teknik proje çalışmaları ve diğer araştırmaların tamamlanmış olduğunu ve yatırımın ana ekipmanlarına ilişkin ön sözleşme görüşmelerine başlandığını belirtilmişti. Gelinen aşamada çelikhane yatırımının ön sözleşme görüşmeleri tamamlanmıştır. Çelikhane yatırımının 100mn USD tutarında gerçekleşmesi planlanmakta olup, yatırım kapsamında dün itibarıyla; Sürekli Döküm Makinesi kurulumu için ana ekipman tedariki konusunda SMS CONCAST AG firması ile 11,5mn EUR olmak üzere, Hava Ayrıştırma Tesisi kurulumu için ana ekipman tedariki konusunda AVIC INTERNATIONAL HANGZHOU COMPANY LTD ve AVIC ENDUSTRIYEL GAZ MÜHENDİSLİĞİ A.Ş. firmaları ile toplam 16,7mn USD olmak üzere anlaşma sağlanmıştır. Yatırıma 2 ay içerisinde başlanması ve 2023 yılı ikinci çeyrek sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Yatırımın son açıklanan bilançodaki aktiflere oranı %16’dır. IZMDC hisseleri dün %9,93 yükseliş kaydetmiştir.

Otokar (OTKAR, Sınırlı Pozitif): İETT Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu, 100 adet dizel körüklü tip otobüs ve araçların 3 yıllık bakımını içeren ihalede en iyi fiyat şirket tarafından verilmiştir. İhale sonucunun kesinleşmesi için, Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, alıcı kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet mektubunun gelmesi beklenecektir. İhale bedeli yaklaşık 606mn TL olup, bu rakam şirketin 2020 yılı cirosunun yaklaşık %21’ine denk gelmektedir.

2 Ağustos 2021 Tarihli Otokar Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Bankacılık sektörünün Haziran ayı net dönem karı bir önceki aya göre %125 oranında artarak 9,1 milyar TL’ye yükselmiştir. TÜFE endeksli tahvillerin katkısı, ekonominin açılması ve dönem sonu (2Ç2021) işlemleri ile güçlü net ücret ve komisyon gelirleri, azalan ticari zarar ve operasyonel giderler ve yüksek diğer faaliyet gelirleri karın haziran ayında yüksek gelmesini destekleyen başlıca kalemler olmuştur. Haziran ayında Menkul kıymetlerden elde edilen gelirin %5,4 oranında artarak 11,4 milyar TL’ye yükselmesinin de katkısıyla net faiz gelirleri aylık bazda %7,1 oranında artış kaydetmiş ve haziran ayında 18 milyar TL’ye yükselmiştir. Ekonomide açılmanın ve baz etkisinin katkısıyla da net ücret ve komisyon gelirleri ise %20,7 oranında artış göstererek 5,4 milyar TL’ye yükselmiştir. Bununla birlikte, ticari zararın 0,4 milyar TL gerileyerek 4,1 milyar TL’ye düşmesi, operasyonel giderlerin %2,5 oranında düşerek 8,5 milyar TL’ye iyileşmesi ve dönem sonu karşılık düzeltmelerine bağlı diğer faaliyet gelirlerinin %132,7 oranında artarak 7,5 milyar TL’ye yükselmesi karı destekleyen diğer kalemler olmuştur. Öte taraftan, toplam karşılıklar %6,3 oranında artarak 7,7 milyar TL’ye çıkmıştır. Haziran ayı karı sonrasında bankacılık sektörünün 2Ç2021 net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %6,3, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre ise %13,2 oranında artarak 17,4 milyar TL’ye çıkmıştır. İkinci çeyrek sonuçları ile birlikte yılın ilk yarısındaki net dönem karı ise 33,8mn TL’ye yükselmiş ve yıllık %10 oranında artış kaydetmiştir. Özel bankaların 2Ç2021’deki karı 13,8 milyar TL gerçekleşerek bir önceki çeyreğe göre %9,8 oranında artış kaydetmiştir. Geçen yılın ikinci çeyreğine göre yaşanan kar büyümesi ise %50,8 olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrek karı sonrasında özel bankaların karı ilk altı ayda yıllık olarak %41,7 oranında artarak 26,4 milyar TL olmuştur. Kamu tarafında ise Kamu bankalarının karı 2Ç2021’de 3,6 milyar TL ile bir önceki çeyreğe göre ve bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre sırasıyla %5,5 ve %42,2 oranında düşüş göstermiştir. Kamu bankalarının 1Y2021’deki karı da 7,4 milyar TL ile yıllık %38,8 oranında gerilemiştir. Haziran ayında TL krediler, tüketici kredileri ve kobi kredilerindeki büyüme ile %2,2 oranında yükselmiştir. Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda %1,4 oranında büyüme görülmüştür. Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise 30 baz puan artarak %99,1 olarak gerçekleşmiştir.  Bankacılık sektörünün kümülatif özsermaye karlılığı artan karın etkisiyle 130 baz puan artışla %11,3’e yükselmiştir. Aktif karlılık ise %1,1 olmuştur. Öte yandan, net faiz marjı ise aylık bazda 7 baz puan artarak %2,92’ye yükselmiştir. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise sorunlu kredileri intikallerine yönelik devam eden destek, tahsilatlar ve kredi büyümesine bağlı olarak düşmeye devam ederek – aylık bazda 4 baz puan – %3,61 olarak gerçekleşmiştir. Son olarak, sermaye yeterlilik oranı haziran ayında %17,75 olarak gerçekleşmiştir. Haziran ayının ardından temmuz ayındaki öncü büyüme göstergeleri de ekonomik aktivitedeki toparlanmanın devam ettiğine işaret ederken, net ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü görüntü korunabilir. Diğer yandan, net faiz gelirlerinde artan enflasyon beklentilerine paralel TÜFE endekslilerin de desteği sürebilir. Önden ayrılan karşılıklar ile birlikte ekonomideki büyüme temposu ve kredi ödemelerindeki gecikmelere yönelik getirilen esnekliğin eylül sonuna kadar uzatılması ve takip hesaplarındaki gün sayısının da artmasıyla aktif kalitesinde bir bozulma şu aşamada gözlenmeyebilir. Bu kapsamda, teknolojik yatırımların geri dönüşleri de devam ederken artan verimlilikle birlikte Bankacılık sektörünün operasyonel anlamda karlılığı, haziran ayındaki ivmesini koruması beklenebilir. Öte taraftan, temmuz ayında haziran ayındaki dönem sonu düzeltmelerinin olumlu etkisinin olmaması nedeniyle, haziran ayındaki kadar yüksek kar rakamı beklenmemelidir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket’in 2Ç2021’deki net dönem karı (konsolide) 122,7mn TL gerçekleşerek yıllık %5,3 oranında düşüş göstermiştir. Piyasanın ikinci çeyrek ortalama kar beklentisi 142mn TL idi. Şirket’in genel teknik bölüm dengesi yıllık %14,0 oranında düşüş göstererek 2Ç2021’de 110,9mn TL’ye gerilerken, net yatırım gelirleri %61,8 oranında artmış ve 61,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamının ardından Şirket’in 1Y2021’deki net dönem karı 254,4mn TL gerçekleşerek yıllık %0,8 oranında artış göstermiştir.

Gözde GSYO (GOZDE, Nötr): Gözde Girişim’in 2021 yılı 2. çeyrek net dönem karı 461,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 489,9mn TL net dönem karı kaydetmişti. 2. çeyrek karına rağmen ilk çeyrekteki zarar sebebiyle şirketin 6 aylık net dönem karı 259,2mn TL olmuştur. Geçen senenin ilk 6 ayında şirketin net dönem karı da yine 1Ç2020 zararı sebebiyle 179,5mn TL seviyesindeydi.

Ulusoy Un (ULUUN): %100 Bağlı Ortaklığı olan Rolweg S.A, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’ nun 04.08.2021 tarihinde yapmış olduğu Buğday İthalatı ihalesinde vermiş olduğu teklif ile 14,9mn USD (127,5mn TL) değerinde ihale kazanmıştır.

Verusatürk GSYO (VERTU): Şirketin %10 oranında iştirak ettiği Probel Yazılım ve Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin halka arz işlemleri kapsamında Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na ön izin başvurusunda bulunulmuştur.
  
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 42 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 269 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,18 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,17-%1,23 bandında hareketin ardından %1,22 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğirisinde kısa vadeli tarafta 25 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 20 baz puana varan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı