Gündem

AK Parti İstanbul, İBB’nin ihmallerini sıraladı

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, kar yağışı öncesi gerekli önlemleri almadığı için vatandaşların saatlerce mahsur kalmasına sebep olan CHP’li İBB yönetiminin ihmallerine karşılık ‘AK Parti döneminde İBB’nin kış hazırlıkları nasıl yapılırdı?’ sorusuna ilişkin açıklama yaptı. Kış mevsiminin ortasında tuz alım ihalesinin iptal edilmesi, kış tatbikatının yapılmaması, eylem planının hazırlanmaması gibi ihmallerin felakete kapı araladığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Tweet linki: https://twitter.com/akpartiistanbul/status/1486295006277246977?s=20

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından ‘AK Parti döneminde İBB’nin kış hazırlıkları nasıl yapılırdı?’ sorusuna ayrıntılı cevabın verildiği açıklama şöyle;

“AK PARTİLİ İBB DÖNEMİNDE KARLA MÜCADELE NASIL YAPILIRDI?

Son günlerde yoğun kış şartlarıyla birlikte İstanbul’da yaşanan ulaşım sorunu sebebiyle “AK Parti döneminde İBB’nin kış hazırlıkları” nasıldı anlatmak istedik. Birlikte bakalım

AK Partili İBB döneminde; Eylül ve Ekim’de araç, solüsyon, tuz gibi eksiklerin tedariki için ihaleye çıkılırdı. (CHP’li İBB’nin, zaten geç kalınmış olan 10 Ocak 2022’deki 100 bin ton tuz alım ihalesini iptal ettiğini hatırlatalım.)

Kasım ayı geldiğinde ise AKOM’da Kışla Mücadele Toplantısı düzenlenir, bu toplantılarda mevcut durum analiz edilir, eksikler belirlenir ve eylem planı hazırlanırdı.

Kış mevsimi öncesinde İBB’nin ilgili tüm birimlerinin katılımıyla ‘Kış Tatbikatı’ düzenlenir, bu sayede sahada karşılaşabilecek muhtemel senaryolara karşı ne gibi önlemler alınacağı tecrübe edilirdi. Meteoroloji verilerine göre yağışın etkili olması muhtemel günden 3 gün önce AKOM’da Acil Durum Ekipleri hazır kıta edilirdi.

Daha önceden belirlenen güzergahlara ekipler konuşlandırılır, İBB Başkanı veya Genel Sekreteri çalışmalara bizzat başkanlık eder, hava şartları normalleşene kadar iş başında bulunurdu. Koruyucu, önleyici ve periyodik tedbirler sayesinde ulaşım güvenliği sağlanırdı.

Örneğin 2018’deki kış hazırlıkları kapsamında; İstanbul’da 7 bin 373 km’lik güzergâh ağında 363 müdahale noktası belirlendi. 7 bin 83 personel, 1.357 araç 7/24 esasına göre görevlendirildi.

İlave olarak köy içi yollarda kullanılmak üzere 147 adet kar küreme bıçağı takılmış şoförlü traktör, 6 adet Kar Kaplanı, 53 çekici vinç vazifelendirildi, metrobüs güzergahına özel 33 kışla mücadele aracı konuşlandırıldı.

Köprü giriş çıkışları başta olmak üzere 60 kritik nokta BEUS (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) ile yakından takip edilip buzlanma tespit edildiğinde derhal ekipler yönlendirilirdi. Kritik nokta ve kavşaklara vatandaşların kullanımı için toplam 10 bin ton tuz torbası bırakılırdı.

2017 yılında karla mücadele için 136 bin ton tuz, 539 ton solüsyon kullanıldı.

Aziz İstanbulluların benzer mağduriyetler yaşamaması için bu anlattıklarımızın örnek olmasını diliyoruz. Bu anlattıklarımızın örnek olmasını diliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu