Gündem

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma töreni

Putin, törende yaptığı konuşmada, 2018 senesinin nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 1. ünitenin temel atma törenine katıldıklarını anımsattı.

Rus ve Türk uzmanların, mühendislerin, işçilerin sarf ettikleri eşgüdümlü çabaları sayesinde santralın inşaatının daha önce belirlenen program çerçevesinde devam ettiğine işaret eden Putin, şunları kaydetti:

”Bu arada montaj konusunda teknik konularda son derece gelişmiş çözümler uygulanıyor. Hatta covid 19 salgınıyla alakalı bir takım zorluklar bile bizi engelleyemedi. Projede yer alan personeşlin sağlık güvenliğini korumak için tüm gerekli tedbirler en üst düzeyde alınıyor. Türkiye’de bir ilk olan bu santral 2023 senesinde devreye girecek. İleride de bu projeye destek sağlamaya devam edeceğiz. Projenin gerçekleştirilmesi Türkiye’nin enerji güvenliğine ciddi katkılar sağlayacak, Türkiye’nin ekonomisini daha da güçlendirecek artı Türk tüketicilerine ucuz ve temiz elektrik sağlayacak. Türkiye’de yep yeni bir endüstri kuruyoruz, nükleer enerji sektörünü yaratıyoruz. Bu ülkenin sanayi potansiyelini daha da güçlendirecek, yeni işyerlerini oluşturacak. Bu arada sahada çalışan personel sayısı 8 bine çıktı. Bunun büyük çoğunluğu Türk vatandaşıdır. En sıkı güvenlik tedbirlerine de uymaktayız. Çevre dostu olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu 3. projenin başarıyla hayata geçirilmesi sadece enerji alanındaki ilişkilerimizi değil, genel anlamda çok yönlü Rus ve Türk partnerlerimizi daha da geliştirecektir. İki ülke arasındaki dostluk ve karşılıklı anlayışı pekiştirecektir.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı