Gündem

Altın faiz tartışmalarına rağmen yükseldi

Altın yeni haftaya alıcılı başlayarak 1800 dolar/onsun üzerine döndüğü bir günü geride bıraktı. FED’in 2022 yılı boyunca dört faiz artırımı yapacağı beklentisi oluşmasıyla altın açısından satış baskılı bir hafta başlamış oldu. 1796 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, seansın ilk saatlerinde satıcılı bir seyirle 1790 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Sonrasında ise tepki alımlarıyla desteklenen sarı maden, kendini gün sonuna kadar artıya geçirmeyi başardı. 1801 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan sarı maden, yüzde 0,3 kazançla günü tamamladı.

 

Gümüş de artıda bir günü kapatırken, altınla beraber aynı kaderi paylaştığı bir seansı geride bıraktı. 22,36 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, gün içinde 22,19 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Seans sonunda toparlanma çabasında 22,47 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve yüzde 0,5 kazancı hanesine yazarak günü kapattı.

 

Platin ise diğer kıymetlilerden ayrışarak seansı kırmızıda kapattığı bir günü geride bıraktı. 960 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 939 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 2,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum da platinle benzer kaderi paylaşarak kayıpla haftaya başladı. 1901 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,2 kayıp yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, haftanın ilk gününde işlemler 5 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim ortalamanın altı sayılacak bir seviyeden gerçekleşirken toplamda  975 kg altın, 2.367 gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı