Gündem

American Airlines, Çin uçuşlarını yeniden başlattı

American Airlines, çarşamba günü Çin’e yolcu uçuşlarını yeniden başlattığını duyurdu. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Çin’e toplam haftalık uçuş sayısı 10’a çıkıyor. American Airlines, koronavirüs nedeniyle şubat ayında Çin’e yolcu uçuşlarını durdurmuştu, ardından Çin hava yolları da seyahatleri durdurmak zorunda kaldı. Ardından iki ülke arasında haftalık dört uçuşa izin verilmesi için haziran ayında anlaştı. Bu sayı ağustosta sekize çıktı.
 
Ancak American Airlines, ekim ayının sonuna kadar Çin’e uçuşları başlatmamakta ısrar etti. Şimdi ABD taşıyıcıları haftada 10 uçuş gerçekleştirecek, ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın havacılık ve uluslararası ilişkilerden sorumlu sekreter yardımcısı David Short çarşamba günü düzenlenen sanal havacılık konferansında, ABD’nin bundan ‘memnun olmadığını’ söylemişti.. ABD-Çin anlaşması, her iki ülkenin de iki ülke arasında haftalık 100’den fazla uçuş gerçekleştirmesine izin veriyor.
 
American Airlines, şubat ayından bu yana Çin’e yapacağı ilk yolcu uçuşunun Teksas’taki DFW Uluslararası Havaalanı’ndan kalkarak Seul üzerinden Shanghai’nin Pudong havalimanına ineceğini söyledi. Diğer ABD taşıyıcıları United Airlines ve Delta Air Lines şu an Çin’e haftada dört uçuş gerçekleştiriyor.
 
Analistler, ABD’de Covid-19 pandemisinin ciddileştiği bir dönemde American Airlines’in Çin’e yolcu uçuşlarını yeniden başlatmasının salgının yayılma riskini artırabileceğini savunuyor.

9 Kasım’da Los Angeles ile Çin’in Tianjin kenti arasında gerçekleştirilen seferde 5 vaka ve 4 asemptomatik vaka tespit edildikten sonra, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin yönetmeliğine göre CA988 kodlu sefer bir hafta süreyle durduruldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı