Gündem

Baidu, Apollo Go ile sürücüsüz taksi hizmetine başlıyor

Baidu, Çin’in otonom taksi hizmetini yolcularına parayla sunan ilk şirketi olacak. Ülkenin en büyük yapay zeka firması olan Baidu, kuzey Çin eyaleti Hebei’nin Cangzhou kenti yetkililerinden bu alanda faaliyet gösterme ruhsatını aldı. Baidu, bundan böyle 35 araçlık filosunun akıllı ulaşım hizmetlerini sunmaya hazır olduğunu ve müşterilerinin ödeme yapmalarını sağlayacak değişik mekanizmalar üzerinde araştırma yaptığını, kamuoyuna 16 Mart günü bir açıklama aracılığıyla duyurdu.
 
Cangzhou, sürücüsüz taksi sektörüne yolculara ücret karşılığı hizmet verme politikalarını açıklayan ilk Çin kenti. Bu, Baidu’ya göre, ülkenin teknolojik gelişiminde bir aşama oluşturuyor. Baidu, Apollo Go adını verdiği robotaksi (otonom taksi) hizmetini Cangzhou’da 2020 yılının ağustos ayında başlatarak, insanlara bu tür bir taksi ile bedava seyahat için akıllı telefonlarıyla rezervasyon yapma olanağı sağlamıştı.  
 
Baidu’nun robotaksi hizmeti, Cangzhou’dan başka Beijing’de ve merkez Çin eyaleti Hunan’ın Changsa kentinde de mevcut. Şirket söz konusu hizmeti üç yıl içinde 30 Çin kentinde yaygınlaştırma niyetinde olduğunu açıkladı. Baidu, Cangzhou kentinden ayrıca 10 araç için sürücüsüz test izni de sağladı. Şirketler, Cangzhou’dan bu alanda kalifikasyon elde etmek için, güvenlik şoförü eşliğinde otonom olarak 50 bin kilometre kazasız yol denemesi yapmak zorunda. Şirket, bu izinleri Changsa’dan Eylül 2020’de, Beijing’den de Aralık 2020’de almıştı. Ayrıca Birleşik Devletler’in Kaliforniya eyaletinde de sürücüsüz testler gerçekleştirme izni alındı. 
 
Adı geçen dev şirket, otonom araç sektörüne 2013 yılından beri yatırım yapıyor. Apollo Go hizmeti, otonom sürüş alanında dünyaya açık ilk platform olup 210 partneri, dünya çapında 56 bin geliştiricisi 700 bin açık kaynak çevrimiçi hattı var. Şu anda Baidu’nun Apollo Go filosu 500 araçtan oluşmakta olup dünyanın 30 kentinde açık yolda testler gerçekleştirerek toplamda 7 milyon kilometreden fazla yol yaptı. Apollo Go Çin’de 214 adet otonom sürüş ruhsatı elde etti; bunlardan 161 adedi yolcu taşıma iznine sahip. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı