Gündem

Çelik: “İstanbullular artık geçinemiyor!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şile İlçe Başkanı İbrahim Çelik, son 20 yılda İstanbul’da en yüksek enflasyon verilerinin kaydedilğine dikkat çekerek ülkenin gün geçtikçe enflasyona yenik düştüğünü belirtti.

“İKTİDAR SOMUT BİR ADIM ATMIYOR”

Vatandaşların market sepetini 500 TL ile bile dolduramadığını belirten Başkan Çelik;”İstanbul Ticaret Odası (İTO) Mart ayına ilişkin perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. İTO’nun açıklamalarına göre “Mart 2022’de Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 17,40, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 8,99, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde 8,12, Gıda Harcamalarında yüzde 6,16, Konut Harcamalarında yüzde 5,02, Giyim Harcamalarında yüzde 4,06, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 0,99, Diğer Harcamalar grubunda yüzde 0,42 artış görüldü. Mart 2022’de Toptan fiyatlarda bir önceki aya göre; İşlenmemiş Maddeler Grubunda yüzde 21,56, Gıda Maddeleri grubunda yüzde 6,13, Madenler Grubunda yüzde 5,98, Kimyevi Maddeler Grubunda yüzde 3,66, İnşaat Malzemeleri Grubunda yüzde 2,55, Yakacak ve Enerji Maddeleri Grubunda yüzde 1,79, Mensucat Grubunda yüzde 1,67 artış görüldü. Bu verilerden de anlaşıldığı üzere İstanbul’da daha önce hiç bu kadar enflasyon artmamıştı. AKP ne zaman enflasyon bitecek dese daha da artmaya devam etti. Vatandaşlar artık market sepetinin yarısını bile 500 TL ile doldurmaz hâle geldi. İktidar ise halledeceğiz vaatleriyle halkı kandırmaya devam ediyor. Hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Krizin var olduğunu biliyor ama somut bir adımda bulunmuyor. Kendilerini ve yancılarını besleyip, halkı açlığa, sefalete sürüklüyor. İstanbul gibi bir megakentin insanlarını yoklukla sınıyor. Resmen İstanbul’da yaşayan vatandaşların enflasyon karşısında yok edilmesine seyirci kalıyor”şeklinde konuştu.
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu