Gündem

Çelik: “Ukrayna’daki vatandaşlarımızla temas halindeyiz”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanımız ilk andan itibaren gerginliğin aşılması için yoğun bir çaba sarfetti. Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağını belirtti. Fakat çatışma başlamış durumda.

Uluslarası hukuku ağır biçimde ihlal eden ve vahim sonuçları olabilecek bir tablo ortaya çıktı. Tabii ki bu işgali tümüyle reddediyoruz. Haksız ve hukuksuz bir eylemdir. İlk baştan itibaren Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu ifade ettik.

Ukrayna ve Rusya arasında bir tercih güdülmediği net bir şekilde ortaya konuldu. Türkiye bu açıdan NATO ittifakı içideki mükellefiyetlerini yerine getirmekle birlikte kendi coğrafi konumu, siyasi birikimi, Ukrayna ve Rusya ile olan ilişkileri çerçevesinde aslında özgün bir pozisyon üretmişti. Toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğünün korunması içinde üstüne düşenleri yapacağını söylemişti. ama gelinen noktada haksız ve hukuksuz bir saldırganlık ortaya çıkmıştır.

NATO yerlekşik kuralları içerinde hareket edecektir. Türkiye’de güçlü bir NATO üyesi olarak tutumunu sürdürecektür. Tabiki Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Rusya’nın da bu saldırgan tutumdan vazgeçmesi için diplomatik girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz. Ukrayna’daki vatandaşlarımızla temas halindeyiz. Avrupa Birliği kınama teşkilatına dönüştü

Kırım Tatarı  kardeşlerimizin durumları içinde bulundukları durumdan yakından ilgiliyiz. Ukrayna’daki vatandaşlarımızla yakın bir temas içindeyiz. Bugün maalesef bir vatandaşımızın yanlış bir yaklaşımı bir video olarak yayıldı. Diplomatik misyonlarımızın Ukrayna’ndan çekildiği şeklinde. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığı açıklandı. Oradaki bütün devlet görevlilerimiz vatandaşlarımızın hizmetindedir.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı