Gündem

Çin, 12’nci Kuaizhou uydusunu başarıyla fırlattı

Çin, kuzeybatı eyaleti Gansu’da yer alan Jiuquan uydu atış rampa merkezinden, 27 Ekim Çarşamba günü uzaya yeni bir uydu gönderdi. Jilin-1 Gaofen 02F adlı uydu, uzaya Beijing saatiyle 14.19’da Kuaizhou-1A taşıyıcı füzesi tarafından taşındı ve daha önce saptanmış bulunan yörüngesine oturtuldu.

Söz konusu uydu, bir optik uzaktan arama uydusu olup yüksek çözünürlüklü görüntü sağlama ve verileri yüksek bir akış hızı ile iletme kabiliyetine sahip. Çince’de “hızlı gemi” anlamına gelen Kuaizhou-1A, katı yakıtla çalışan, görece düşük maliyetli ve hazırlanma dönemi kısa olan bir taşıyıcı füze. China Aerospace Science and Industry Corporation tarafından geliştirilen füze, alçak yörüngede dolaşan ve 300 kilogramdan daha az ağırlıkta olan uyduların fırlatılması için tasarlandı.

İlk ticari misyonuna 2017 yılında başlayan KZ-1A füzeleri bugüne değin uzaya 21 uydu taşıdı. Atış merkezinden verilen bilgiye göre 27 Ekim Çarşamba günkü uzay seferi, Kuaizhou-21 serisinden füzelerin 12. misyonunu oluşturuyor. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı