Gündem

Çin’de kişi başı karbondioksit emisyon oranı yüzde 48 azaldı

İstatistiklere göre, Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) bazında kişi başına düşen karbondioksit emisyonu 2019 yılında 2015 yılına oranla yüzde 18,2, 2005 yılına oranla ise yüzde 48,1 azaldı. Bu rakamlar, Çin hükümeti tarafından taahhüt edilen azalış miktarının aşıldığına işaret ediyor.
 
Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı İklim Değişikliğiyle Mücadele Departmanı Müdürü Gao Jie dün düzenlediği basın toplantısında, karbondioksit emisyonunu azaltmanın, 5 yıllık ekonomik plan kapsamına alındığını belirtti. Gao açıklamasında, “Çin’de geçen yıl fosil kökenli olmayan enerjinin tüketim miktarı, toplam enerji tüketiminin yüzde 15,3’ünü oluşturdu ve 2005 yılına kıyasla 7,9 puan arttı. Ülkedeki ormanlık alanların yüzölçümü 2018 yılında 2005’e kıyasla 45 milyon 90 bin hektar arttı. Ormanlık alanların artış hızı bakımından Çin dünyada lider konumuna yükseldi” ifadelerini kullandı.
 
Gao, gelecekte düşük karbonlu ticaret sistemi ve yeşil enerji kaynaklarının geliştirilmesi yönünde daha büyük çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı