Gündem

Çin’in ihracatı beklenmedik ölçüde arttı

Ülkenin ihracatı, Beijing’den yapılan açıklamaya göre, Ekim ayında beklenenin üzerinde artış gösterdi. İhracat, küresel talebin yükselmesi ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin de koronavirüs pandemisini atlatarak kendine gelmesi nedeniyle, ABD doları cinsinden hesaplandığında, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,4 oranında arttı.
 
Öte yandan Çin gümrüğü, 7 Kasım Cumartesi günü dış ticaretin, toplam olarak yüzde 8,4’lük bir tırmanış sergilediğini açıkladı. İhracatın yüksek artışına karşılık ithalat, Ekim ayında, yalnızca yüzde 4,7 arttı. Bu artış, bir önceki ayın yüzde 13,2’lik sıçrayışına kıyasla biraz zayıf kalmakta. Uzmanlar bu olguyu, 1 Ekim’de başlayıp uzun süren tatile ve bir önceki ay içinde yapılandan daha düşük petrol alımlarına bağlıyorlar. 
 
Ülke, Ekim ayında, Avrupa’da ve ABD’de yeni bir salgın dalgası başlamadan önce, küresel çapta güçlü bir taleple karşılaşmıştı. Şu anda gittikçe boyut edinen yeni pandemi dalgasının Çin’in de ihracatını olumsuz etkilemesi söz konusu. 

Virüs salgını Çin’de büyük ölçüde kontrol altına alınması sebebiyle, ekonomi yazdan itibaren normalleşme sürecindeydi. Büyük ekonomiler arasında yalnızca Çin, yılın bütününde büyüme sağlamış olacak. Bu yıl için Uluslararası Para Fonu (IMF) yüzde 1,9 oranında bir büyüme öngörüyor.   
Yılın başındaki pandemiye bağlı çöküş sonbahara kadar büyük ölçüde giderilmiş oldu. Nitekim Çin ekonomisi, üçüncü üç aylık dönemde yine yüzde 4,9 kadar büyüdü. Gelecek yıl için ise IMF, Çin için yüzde 8,2 oranında bir büyüme tahmin ediyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı