Gündem

Çinliler, tatilin ilk 5 gününde 931 milyon dolarlık sinema bileti satın aldı

Çin anakarasında sinema gişeleri, İlkbahar Bayramı tatili sırasında gelir rekoru kırdı. China Film News’un açıklamasına göre, 11 Şubat günü başlayan tatilde 5 gün içinde toplamda 6 milyar yuanlık (931 milyon dolar) bilet satıldı.
 
Dengta Data verileri, tatilin ilk günü olan 11 Şubat gününden bu yana 122 milyondan fazla bilet satıldığını gösteriyor. Bu bağlamda Çin komedilerinden “Detective Chinatown 3” ve “Hi, Mom” tatil günlerinin gişelerinde egemen konum edinirken, “A Writer’s Odyssey” adlı harika bir gerilim oyunu da üçüncülük pozisyonuna geldi.  
 
Yeni Ay yılının ilk günü olan 12 Şubat’ta ise 34 milyondan fazla bilet satılıp 1,7 milyar yuanlık gişe hasılatı sağlandı. Verilen her iki sayı da Çin sinema tarihinde birer rekor teşkil etti. Bir haftalık İlkbahar Bayramı tatil günleri, genellikle Çin’de sinemalara en sıklıkla gidilen bir dönem oluşturuyor. Özellikle bu yıl sinema salonları, eski yıllara kıyasla daha da çok ziyaret edildi. Bunun nedeni, milyonlarca Çinlinin, seyahat yoğunluğu yüzünden artabilecek Covid-19 bulaşma riskini azaltmak isteyen hükümetin çağrılarına uyarak bayram günleri boyunca yolculuktan kaçınıp kentlerindeki sinemalara gitmekle yetinmeyi tercih etmesi oldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı