Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Ülkemizi uzun yıllar boyunca havacılıkta temsil eden Atatürk Havalimanımız bugün de önemli organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bundan sonra da yarışmalara, fuarlara ev sahipliği yapmayı sürdürecektir. Hedef 2023 diyerek şuralarımızı gerçekleştirmiştik.  

Salgın ve iklim değişikliği gibi son dönemde ağır sonuçları ile daha sık yüzleşmeye başladığımız küresel krizler kendi gerçeklerini dayatmaktadır.

Şayet bu süreci ülkeler ve toplumlar olarak doğru okur, üzerimize düşen sorumlulukları adil bir şekilde yerine getirirsek insanlığın ortak geleceği adına hayırlı bir iş yapmış oluruz.

Bu durum, ulaştırma ve haberleşmede de ciddi değişimlere sebep olmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca önemli değişimlerin hemen hepsinin gerisinde iklim değişikliklerinden yeni ulaşım alternatiflerinin ortaya çıkmasına kadar bugün tekrar tartışmaya başladığımız gelişmeler oldu.

Bugün üretimden lojistiğe her alanda yeniden merkez olma konumunu güçlendiren bu güzel coğrafyanın sakinleri olarak insanlığa sunacağımız katkıları artırmak için biz hazırız.

Dünyanın yeniden köklü bir değişimin eşiğinde olduğunu görüyoruz. 

Salgın ve klim değişikliği gibi küresel krizler kendi gerçeklerini dayatmaktadır.

Bizim diğer pek çok ama pek çok ülkeden farkımız; sadece kendimiz kazanmanın değil birlikte kazanmanın peşinde olmamızdır.

Bu güzel coğrafyanın sakinliği olarak insanlığa olan katkıları sunmak için hazırız. 19 yılda kurduğumuz güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısı yeniden inşa sürecine giren küresel yönetim ve ekonomi sisteminde hedeflediğimiz yere varma konusunda bize büyük avantaj sağlıyor. 

Salgın döneminde insan gücünün önemini sağlık hizmetlerinde hep birlikte gördük. Üretim ve lojistik konusunda aynı topla ile karşı karşıyayız. Bu alandaki altyapımız da oldukça güçlüdür. 

Coğrafyamızın zorluklarının üstesinden gelmek için dağları tünellerle, vadileri ve akarsuları köprülerle geçtik.

Kara yollarından yolcu ve yük taşımacılığında güvenli bir alt yapı oluşturduk.

Şehir içi ulaşımda da raylı sistemleri hızla geliştiriyoruz.

Türkiye’yi hala eski hali ile hatırlayanlara işbirliği fırsatlarını genişletmek istiyoruz. Bizim diğer birçok ülkeden farkımız sadece kendimiz kazanmanın değil birlikte kazanmanın peşinde olmamızdır. Dostlarımıza hep bu teklifle giriyoruz. 

Biz karayolundan demiryoluna havayolundan deniz yoluna kadar ulaşımı başardık. Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında 1 trilyonluk kamu yatırımını hayata geçirmiş ülkeyiz. 

Bu yatırımların bir kısmını tekrar ifade etmek isterim. Bölünmüş yol uzunluğunu 6.101 km’den aldık, 28.340 km’ye çıkardık. Böylece yolcu ve yük taşımacılığında hızlı konforlu güvenli karayolu taşımacılığı kurduk.

3 yıldır hizmette olan İstanbul Havalimanımız en iyiler arasında 2. Avrupa’da en yoğun havalimanı arasında ilk sırada. Türkiye’nin büyük vizyonunun sembolüdür. THY de yerini sürekli yükseltiyor. 

Türkiye’yi potaniyeline uygun hava yolu alt yapısına ulaştırdık.

İstanbul havalimanımız Türkiye’nin büyük vizyonunun sembollerinden biri haline gelmiştir.

Şüphesiz deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul’dur.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı