Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan’da

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

Karabağ Zaferi’nin sevincini kardeşim sayın Aliyev’le birlikte geçtiğimiz yılın 10 Aralık günü Bakü’de bildiğiniz gibi beraberce paylaşmıştık.

O gün yine bambaşka bir coşku vardı. Bambaşka bir heyecan vardı. 6 ay sonra bu defa kadim şehir Şuşa’da kendisi ile beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Verdiğimiz söz hamdolsun yerine getirmiş bulunuyoruz.

Azerbaycan halkının Karabağ Zaferini bir kez daha tebrik ediyorum.

Şusa’ya gelirken şu anda çalışmaları gördük. Gördünüz yoğun bir çalışma var. Altyapıda yoğun çalışmalar var bir taraftan yollar yapılıyor bir taraftan enerji santralleri açılıyor bir taraftan yüksek gerilim hatları inşa ediliyor.

Karabağ tekrar eski ihtişamına ve öz kimliğine kavuşacaktır.

Türkiye olarak azatlık mücadelesinde olduğu gibi yeniden inşaat faaliyetlerinde de kardeşlerimize her türlü katkıyı veriyoruz.

Karabağ’ın kadim yerleşim yerlerinin tekrar inşa ettiği günleri yakında hep birlikte göreceğiz. En kısa sürede evlerine dönmelerini beklediğimiz Azeri kardeşlerimiz içinde her türlü çabayı göstereceğiz.

Tabii bu konuda değerli kardeşimin özel çalışmaları var. Yeter ki buranın gerçek sahipleri tekrar evlerine meskenlerine dönsün onlara gerek mali destek gerek iş imkanı noktasında her türlü desteği vermek suretiyle Azeri kardeşlerimizin kendi evlerine kendi mekanlarına geri dönmeleri buraları ciddi manada zenginleştirecektir.

Bir yandan yıkımları telafi ederken diğer yandan da Karabağ’ın ve Azerbaycan topraklarının bir daha böyle bir felaket yaşamaması için gereken tedbirleri birlikte alacağız.

Bizim de bu konuda İnşallah TOKİ ile birlikte burada bölgenin tamamında atmayı planladığımız adımlar var ve TOKİ’nin buradaki karşıtı İnşaat Kurumu ile birlikte çalışarak bu adımları atacağız. Bölge üzerinde etkisi olan herkesi hakikatleri görmeye Azerbaycan halkının zaferini kabullenmeye ve geleceğe bakmaya davet ediyoruz.

Altılı bir platform dedik. İşte bu altılı platformda bildiğiniz gibi Rusya Türkiye Azerbaycan Ermenistan Gürcistan ve İran ve bu altı platformda birlikte artık istikrar istiyoruz ki bölge suhuletle barış içerisinde yaşanan bir bölge olsun bu adımı atmak için biz kardeşimle beraber her türlü fedakarlığı varız.

Azerbaycan ile Ermenistan imzaladıkları ateşkes antlaşmasını kapsamlı ve vizyoner bir barış antlaşması ile taçlandırmaları halinde çok daha sağlıklı yürüyeceğine inanıyoruz.

Ticaret Anlaşması 1 Mart 2021 de yürürlüğe girdi. Ticaret hacmimizi 2023 yılında 15 milyar dolara çıkarma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.

Azerbaycanlı şirketlerin Türkiye’deki yatırımları bizleri memnun ediyor. Sadece Türkiye’de değil gerekirse Socar’ın Türkiye petrollerinin üçüncü ülkelerde de yatırım yapma görüşmesini kardeşimle beraber ele aldık.

Bunun üzerinde de ayrıca çalışıyoruz çalışacağız. Önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik işbirliğimizin kapsamını daha da genişleteceğiz.

Biraz önce kardeşimin ifade ettiği Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerimizin yeni dönemdeki yol haritasını belirledik.

Türkiye olarak kadim şehir Şuşa da en kısa sürede İnşallah bir Başkonsolosluk açmayı planlıyoruz.

Savunma sanayi alanındaki ilişkilerimizi teknoloji transferi ve ortak üretim projeleri ile daha da takip ediyoruz.

Savunma Sanayi’ndeki ilişkilerimiz bundan sonra çok daha farklı bir şekilde gelişecektir. Bu farklı gelişmeyle birlikte de sürekli olarak bir pazar değil aynı zamanda Azerbaycan bu işlerde bir üretim merkezi olma imkanı da yakalayacaktır.

Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev şahsım ve heyetime gösterdikleri sıcak misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyorum. Toplantımızda aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı