Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal atama törenine katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Devlet korumasından yararlanmış gençlerimizin, engelli vatandaşlarımızın, şehit yakını, gazi ve gazi yakını 3 bin 603 kardeşimizin çeşitli kamu kuruluşlarına atamalarını gerçekleştiriyoruz.

Bir toplumun vicdanını ölçmenin en kestirme yolu engellilere olan davranışa bakmaktır. Engellilerine sahip çıkan toplum yıkılmaz bir bünyeye sahip demektir.

Ülkemizde yıllarca bu konuda doğru politikalar geliştirilmesi için vicdanları sızlatan görüntüler yaşanmıştır. Engelli kardeşlerimiz toplumdan izole bir şekilde dört duvarı arasında yaşamaya mahkum edilmiştir.

Bu amaçla 2005 yılında engelliler kanununu çıkarttık. Hemen Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan ülkeler arasına girdik.

Engellilerimizin ihtiyaç duydukları tüm sağlık hizmetleri, genel sağlık sigortası kapsamında karşılanıyor. Geçmişte her kurum için ayrı ayrı alınması sebebiyle ciddi sıkıntı kaynağı olan engelli raporlarının elektronik ortamda tüm kurumlar tarafından görülebilmesini de bu arada temin ettik.

İş yerindeki görev dağılımından mesai düzenine kadar her konuda engellilerimize pozitif ayrımcılık yapıyor, tüm bu gayretlerimiz sayesinde engellilerimizin her alanda aktif şekilde hayatın içinde yer aldıklarına şahit oluyoruz.

Önümüzdeki dönemde de engellilerimize hizmet vermeye, daima yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Hükümete geldikten sonra şehit yakınları ve gazilerimizin hep üzerine titredik. İstiklal Harbi’nden Kore’ye ve Kıbrıs’a kadar geçmişten miras aldığımız gazilerimizin hak ve imkanlarını genişlettik.

Hükümete geldiğimizde bu kapsamda kamuda istihdam edilen kişi sayısı 6315. Bugün ise aynı kapsamda istihdam edilenlerin sayısı 45 bine yaklaştı.

Salgın döneminde sadece sağlık alt yapımızın ve genel sağlık sigorta sistemimizi işlerliğini görmekle kalmadık, aynı zamanda sosyal destek sistemimizin kapsayıcılığını da test ettik.

46 milyar lirayı geçen sosyal koruma kalkanı ödemelerimiz ve geniş bir alanda verdiğimiz desteklerle ülkemizin ayakta kalmasını sağladık.

Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde şu anda aşı sıkıntısı var, hamdolsun şu anda aşı konusunda yaptığımız ödeme ile süratle aşılarımızı aldırmaya başladık.

Atamasını yapacağımız 3603 gencimize, engellimize, şehit ve gazi yakınımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Salgın döneminde sadece sağlık alt yapımızın ve genel sağlık sigorta sistemimizin işlerliğini görmekle kalmadık, aynı zamanda sosyal destek sistemimizin kapsayıcılığını da test ettik.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı