Gündem

Domain Whois

Domain, internet sitelerinin ulaşılmak istenen IP adreslerine isim vererek kısa yoldan ulaşmayı sağlayan alan adı sistemdir. Site adı ve uzantısı olmak üzere iki bölümden oluşan bu alan adı web sitesi sahibi olmak isteyenlerin sitenin görülebilir adresi olarak belirlemesi gereken bir isimdir. Genellikle “.com” uzantısına sahip olan domainler ziyaretçileri sunucuya yönlendirme işlemlerini sağlarken dünya domain kontrol kurumu ICANN tarafından kontrol edilmektedir.

     Web sitesi kurmak isteyenler seçtikleri domainin kullanım durumunun öğrenmek için domain sorgulama  arayışı yaparlar. İlgili siteye girip domain sorgulama bölümüne istedikleri web sitesi ismini yazan kullanıcılar domain almanın ilk adımını tamamlamış olurlar. Domain kullanılıyor durumda ise domain whois sorgulama ile hem alınıp alınmadığı hem de kim tarafından alınıp kullanım durumunun ne olduğu öğrenilmiş olur. Bu yüzden whois de domain konusunda işlevi ile önem arz eden bir protokoldür.

      Domain alınırken Türkçe karakterler kullanmak isteyen kullanıcılar idn çevirici yardımıyla Türkçe karakterlerini domainde kullanabilmektedirler. Ayrıca ASCII sistemine dönüştürürken Türkçe karakterlerin anlam ifade etmesini sağlayan idn çevirici domaini ulusal kullanmanın en büyük destekçisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı