Gündem

DSP, “Türk milleti oyunları bozacak milli iradeye sahiptir.”

Ülke ve dünya gündeminin de değerlendirildiği toplantıda, Örgüt çalışmaları konularında ise Örgüt Kurulu Başkanı da sunum yaptı.
DSP Parti Meclisi toplantı sonrasında bir bildiri yayınlanmasını kararlaştırdı.
Bildiri şöyle;  
Ülkemiz gündemi son günlerde, ekonomik, toplumsal ve dış politikada yaşamakta olduğumuz olumsuzlukları unutmuş, ulusal birliğimiz ve toplumsal bütünlüğümüzün hedef alındığı saldırıların etki alanına girmiş görünmektedir.

Bu nasıl bir ruh hali, nasıl bir anlayıştır ayırt etmekte zorlanıyoruz.

Zira; devletimizi yönetenlerin milli birliğimizin ve ulusal bütünlüğümüzün, küresel sistemin emperyalist politikalarının yörüngesine yerleştirilme stratejisine boyun eğmesi asla kabul edilemez.
 
Atatürk bu milleti; “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir”, “Türkiye halkı, ırken veya dinen veya harsen birleşik ve yekdiğerine karşı hürmet ve fedakârlık hisleriyle dolu ve mukadderat ve menfaatleri ortak olan bir toplumsal hey’ettir” diye tarif etmektedir.

Dün güneydoğuda emperyalist planların taşeronu ve esiri olmuş isyankârlar ne ise bugün PKK ve HDP öncülüğünde yürütülen girişimler aynı sistemin türevleridir.

Ellerinde milyonlarca müslümanın kanı olan ve emperyalizmin baş aktörü ABD ile figüranı AB ülkelerinin ortaya koyacakları hiçbir baskı ciddiye alınmamalıdır. 

Türk milleti o gün olduğu gibi bugün de bu oyunları bozacak milli iradeye ve güce sahiptir. 

İhanet merkezleriyle ideal birlikteliğinde olanlar bilmelidir ki Türk milleti bu topraklarda ezelden buyana vardır, ebediyen de var olacaktır!

Dolayısıyla;

1-    Son günlerde yaşanan “Andımız”  tartışmaları, Türk milletinin birlik ve bütünlüğüne kastetmiş mihrakların bir oyunudur. 
2-    Bağımsızlığımızın nişanesi İstiklal Marşımız ile ilköğretim okullarımızda okutulan Andımız içerikleri ve nitelikleri farklı ancak birbiriyle çelişmeyen iki ayrı metindir. İstiklal marşımız egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın, ulusal birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün ifadesi, andımız ise her daim aklımızın bir kenarında tutacağımız milli değer ve idealler manzumesidir.
3-    Andımızı, ancak beynine ve yüreğine kazıyan gençlik istiklal marşımızı tüyleri diken diken olarak ve inanarak okuyabilir. Bunun içindir ki; Sayın Cumhurbaşkanı kendisine yapılan telkinlerden sıyrılıp derhal bir kararname ile çocuklarımızın milli duygularını besleyecek olan Andımızın okullarda okutulmasını sağlamalıdır. Bu tarihi bir sorumluluktur!
4-    Demokratik Sol Parti milliyetçi, vatansever ve sol bir parti olarak kurulduğundan bugüne,  “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünden rahatsızlık duyanlarla aynı çizgide olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.
5-    Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca Anayasa Mahkemesine açılan parti kapatma davasını yakından izliyoruz. Bugüne kadar HDP konusundaki görüş ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşageldik ve önerilerimizi ortaya koyduk. Bu günden sonra konu yargıya intikal ettiğinden dolayı süreci izlemekle birlikte söz konusu davanın makul bir zaman diliminde sonuçlandırılması demokrasimizin ve hukuk sistemimizin uluslararası zeminde tartışılır olmasını önleyecektir.
6-    Cumhurbaşkanı tarafından 3718 sayılı Kararla “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin (İstanbul Sözleşmesi) Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesi yasal bir sonuç doğurmayacaktır. Zira bu Sözleşme 24.11.2011 tarih 6251 sayılı kanunla TBMM tarafından onaylanıp 29.11.2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bir Uluslararası Sözleşme, Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle ortadan kaldırılamaz. Bu yanlıştan da ivedilikle dönülmelidir.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı