Gündem

Dünya devi akü üreticisi Tesla ile anlaşmasını uzattı

Çin’de otomobil için lityum-iyon akülerinin başlıca üreticilerinden olan 2020 yılında Tesla ile iki yıllık bir sözleşme imzalayan Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL), bu hafta başında Tesla ile bu kez dört yıllık bir anlaşmaya imza atmış olduğunu bildirdi. 
 
CATL, Ocak 2022’de başlayıp Aralık 2025 tarihine değin yürürlükte olacak bu anlaşmayı resmi bir bildirim çerçevesinde açıkladı. CATL, söz konusu çerçeve anlaşmanın gelecekteki performansı üzerindeki etkisinin, ancak bu sürede Tesla tarafından verilecek siparişlerin kapsamına bağlı olarak belirleneceğini de açıkladı.
 
Her iki taraf, Şubat 2020’de Temmuz 2020 ile Haziran 2022 arasında geçerli olacak ve bağlayıcı olmayan bir tedarik anlaşması imzalamışlardı. Dev akü üreticisinin cirosunu, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,9 oranında artırarak yaklaşık 50,32 milyar yuanlık (yaklaşık 7,8 milyar dolarlık) bir tutara ulaştırdığı biliniyor. 

Öte yandan, Shenzhen Borsası’na verdiği yıllık raporda, lityum-iyon akülerinin satışının da 2020 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 14,36 oranında artarak toplam 46,84 gigavatsaatlik bir kapasiteye vardığı bildiriliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı