Gündem

Dünya Sporu Tenis

Tenis, anlaşılması ve oynanması kolay bir spordur. Tenis oyunu altışar kişiden oluşan iki takım tarafından oynanır. Oyuncular küçük bir topa ağın üzerinden ve sahaya vururlar. Kazanan, maçın sonunda en çok oyunu kazanan takımdır. Oyuncular erkek veya kadın olabilir ve yaşları turnuvaya göre değişir. Tipik bir oyun yaklaşık iki saat sürer, ancak maçlar yakınsa daha uzun sürebilir.

Tenis Neyle Oynanır?

Tenis, küçük bir top, tenis raketi ve file ile dikdörtgen bir kortta oynanır. Kort 160 metre kadar uzun olabilir; ancak, çoğu kort 120 ila 160 metre uzunluğundadır. Kortun uzunluğu ve genişliği değişebilir, ancak her ikisi de en az 100 metre olmalıdır – yarısı file için ayrılmıştır. Kortun uzunluğu, genişliğinden 5 ila 15 metre daha uzun olmalıdır.

Servis atan oyuncu oyun alanının sol tarafından oynar ve topu rakibinin oyun alanına vurur. Bir rakip daha sonra servisi geri verir ve her iki oyuncu da altı oyun kazanana veya bir oyun uzatmaya gidene kadar oyunu yeniden başlatır.

Tenisçilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bir tenis maçının ana bileşenleri strateji, dayanıklılık, Wilson tenis raketi gücü, çeviklik, refleksler, güç ve kesinliktir. Strateji, şut tipi, sahadaki pozisyon, hareket tarzı ve hareket hızı gibi maçları kazandıracak taktiklerin seçilmesini içerir. Dayanıklılık, uzun bir maç boyunca odaklanmayı ve aynı zamanda tamamen kaybetmeden önce en az bir oyun kazanmak için yeterli güce sahip olmanızı sağlamak için enerji tasarrufu yapmayı içerir.

Çeviklik, kısa rallilerde topa çok fazla veya çok az vurmadan rakiplerinizin etrafında hareket edebilecek kadar çevik olmanın yanı sıra vücudunuzun her yerinde çabukluğu içerir. Refleksler, topa doğru zamanda vurmak için hızlı tepkiler içerir, böylece rakibiniz, kendinize geri vururken uyguladığınızdan daha fazla güçle geri döndüremez.

Güç, rakibinizin zayıf noktalarına karşı (örneğin, rakibinizin gözünde veya raketinin tellerinde) puan kazanabilmeniz için toplara vururken tüm gücünüzü kullanmayı içerir, böylece diğer sporlar gibi eşitlik bozan puanlarla oyunlar kazanmak yerine doğrudan puanlar kazanırsınız.

Tenis oyuncularına tenis oynadıkları için tenisçi denir; bununla birlikte, tüm profesyonel sporcular sporla uğraştığından ve rekabetçi tenis turnuvaları için gerekenlerin ötesinde becerilere sahip olduklarından, bazı insanlar profesyonel sporculardan “tenisçi” olarak bahseder.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu