Gündem

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de aşağı yönlü bir açılış bekliyoruz. BIST 100 endeksinde 1420-1410 seviyeleri destek, 1450 ise direnç olarak yakından izlenebilir.

Piyasalarda Bugün ABD’de merakla beklenen Temmuz ayı istihdam piyasası raporu Cuma günü itibarıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Verinin sonrasında gerçekleşen fiyatlamalar oldukça volatil ve fikir yürütmenin kısa vadede zorlaşmasına neden oluyor. Özellikle bu sabah Asya’da takip edilen fiyatlamalarda ciddi kafa karışıklığı ve negatif yaklaşım söz konusu.

Amerikan ekonomisi Temmuz ayında tarım dışı sektörlerde toplamda 943 bin kişilik istihdam yaratma başarısı sergiledi. Piyasa konsensüs rakamının +870 bin düzeyinde oluştuğu veride geriye dönük 2 aylık revizyonların da yukarı yönlü gerçekleşmesi sürpriz olmayacak şekilde fiyatlamaların kendi içerisinde ayrışmasına neden oldu. Bu, bizim açımızdan veri öncesi ve sonrasında paylaştığımız değerlendirdiğimiz senaryolardan birisi olmakla birlikte volatilitenin boyutundaki artışın kısmen sürpriz olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bugün ABD, Japonya ve Singapur piyasalarında tatiller nedeniyle işlemler gerçekleşmiyor. Bu nedenle aktivitenin düşük olmasıyla düşük likidite ortamında anlamlandırmakta güçlü çekilen işlemlerin belirmesi daha kolay oluyor. Örneğin, Asya’daki fiyatlamalarda değerli metallerin açılış ile birlikte %4’ün üzerindeki gerileme hareketini bu kapsamda değerlendirmek mümkün. Ons altın Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi ifade eden $1690 bölgesine dek gerilerken, gümüşte ise $22.68 sınırından dönüş gerçekleşti. Keza geçtiğimiz hafta %8 civarı gerileyen gösterge niteliğindeki petrol kontratları da bugün %2 düşüşle karşımıza çıkmakta.

Kuşkusuz tüm bu yaşananlarda ABD istihdam piyasası verilerinin etkisi oldukça yüksek. DXY’nin 93.00 sınırına yükselmesi ve faizlerde hala daha olması gerektiğini düşündüğümüz seviyelerden geride kalınsa da kısmen yukarı yönlü hareketliliğin olması Fed’e dair beklentilerin gerekçe olarak gösterilmesine imkan tanıyor. Diğer yandan hafta sonundan bu yana Çin cephesinden gelen veri akışını da hesaba katmak gerektiğine inanıyoruz. İhracatın Temmuz ayında %19.3, ithalatın ise %28.1’lik artışları piyasa beklentilerinin gerisinde kalması nedeniyle büyümeye dair revizyonların aşağı yönlü olması riskini doğuruyor. Ayrıca, enflasyonun yine Temmuz döneminde TÜFE’de %1’e, ÜFE’de ise %9’a hızlanarak beklentileri aşması faiz oranlarından ziyade zorunlu karşılık kanalının bir kez daha tercih edilebileceği beklentisini de güçlendiriyor.

Görüldüğü üzere global cephedeki eğilim hafta başlangıcı açısından pek iyimser bir tablo ortaya koymuyor. Yerelde yeni haftada ana gündem başlığı Perşembe günü gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı olacak. Politika faizi açısından herhangi bir değişiklik beklentisi bulunmazken, son enflasyon verilerinin ardından yapılacak olan değerlendirmeler yakından izlenecek. Ayrıca, makro tarafta işsizlik oranı, sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri de listede yer almakta. Fitch’in Cuma günü Türkiye’ye dair daha önce açıkladığı takvim dahilinde değerlendirmesi yapması bekleniyor. USDTRY paritesi 8.30 bölgesinden gerçekleştirdiği dönüşün ardından 8.60’lı seviyelerde fiyatlanırken, Cuma günü ülke risk primi ve faizlerin uzun vadesindeki yükseliş dikkat çekti.

Piyasalar

Yeni hafta fiyatlamaları gerek spotta gerekse vadeli cephede kısmen risk iştahında zayıflama ve olumsuz başlangıca işaret ediyor. Temelde yatan gerekçe ABD istihdam piyasası verilerinin beklentilerden güçlü gelmesi ve bunun da Fed’e dair fikirlerde daha şahin bir duruşa geçilmesine imkan tanıması şeklinde ifade edilse de 1/1 katılmakta güçlük çektiğimizi belirtmek istiyoruz. Biz, hali hazırda, risk iştahı yüksek ortamın devam edebileceğini düşünen tarafta yer almaya devam ediyoruz. Zira Fed’in varlık alımlarındaki azaltım hamlesinin artık piyasa işlemcilerinin tamamında 2021 yılı içerisinde atılacak adım açısından kanıksandığına inanıyoruz. Oyun değiştirici faktör ise odak noktasının faizlere kayması olacaktır. Henüz o aşamada değiliz. Bugün gözlenen oynaklık ise emtia fiyatlamaları ve ağırlıklı değerli metallerdeki değer kayıplarından kaynaklanmakta. Bu nedenle yerel varlıklarda da açılışın negatif olmasını bekleriz. Devam eden bilanço sezonu ve sektör-şirket ayrışmaları bir süre daha gözlenecektir. 1420-1410 puan seviyeleri destek bölgesi olarak gün içerisinde takip edilebilir. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %1.17 düşüşle tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışta %0.21’lik sınırlı yükselişle 1434 puan seviyesine ulaştı. 10y vadeli tahvilde faizde son işlemler %17.81’i işaret ederken, ülke risk primi ise %1.6 yükseldi ve 394bp oldu. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları ağırlıklı değer kazançları şeklinde olsa da genele yayılmakta güçlük çekildi. Euro Stoxx 50 %0.32, FTSE 100 %0.04, DAX %0.11 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları ise %-1.24 ile takip edildi. Amerika kıtası işlemlerinde güçlü gelen istihdam piyasası verilerinin ardından S&P 500’de 44.kez rekor gerçekleşirken, banka fiyatlamalarının faizlerdeki yükselişten olumlu etkilenerek ayrıştığı görüldü. Dow Jones %0.41, S&P 500 %0.17 ve Nasdaq %-0.40 ile fiyatlanırken; Bovespa %0.97, Merval ise %-0.42 ile günü tamamladı. Asya’da yeni hafta fiyatlamaları ilk etaptaki dalgalanmanın ardından pozitif seyrediyor. TSİ 08.40/ Hang Seng %0.64, CSI 300 %1.35 ve KOSPI %-0.02 ile işlem görürken, USDCNH paritesi offshoreda 6.47.45 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1420-1410 seviyeleri destek, 1450 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.54-8.44 destek, 8.65-8.70 direnç olarak takip edilebilir. Fed cephesinden gelen 2023 sürprizinin ardından Amerikan doları fiyatlamalarındaki dalgalanma potansiyeli nedeniyle kısa vadeli işlemlerde gözlenen EUR- eğilim yerini 1.17-1.19 aralığında dalgalanmaya bırakabilir. Fiyatlamalarda dengelenme oluşana dek Amerikan doları talebi yüksek olacaktır. 1.1750-1.1700 destek, 1.1780-1.1810 ise direnç olarak izlenebilir.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi, Ağustos 2021 – 2021 yıl sonu TÜFE beklentisi %16’nın üzerinde

 TCMB tarafından Ağustos ayına ait Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre, yıl sonu enflasyon beklentisi +0.66 puan ile %16.30 düzeyine yükselirken, 12 ay sonrasına ait beklenti -0.14 puan ile %12.48’e geriledi ve sürpriz yaptı. 24 ay sonrasına ait beklenti aynı dönemde +0.09 puan ile %10.52’ye yükseldi. Dolar kuru beklentisi 2021 ve 12 ay sonrası için aşağı yönde güncellenirken, sırasıyla 8.94 ve 9.37 olurken, büyüme 2021’de %5.8’den %6’ya yükseltildi. Cari işlemler dengesinde sınırlı iyileşme ile -23.5 milyar dolar rakamı karşımıza çıkarken, gelecek 12 ayda politika faizi beklentisi %14.68’den %14.89’a yükseldi

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı