Gündem

Fed küresel pay piyasalarını zorlu bir sürece hazırlıyor

 

Küresel çapta enflasyon ve parasal sıkılaştırma endişelerine büyümeye yönelik risklerin de eklenmesiyle risk alma iştahı ciddi yara almış durumdayken dün risk iştahına bir darbe de Fed’den geldi. FED özetle bilançonun çok büyük, ekonominin çok daha güçlü, enflasyonun çok daha yüksek olduğunu belirtirken. Bunun kendilerini daha hızlı hareket etmeye yönlendirdiğini belirtti. Sonuç olarak hisse senedi piyasaları için zorlu bir döneme giriyoruz.

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği BIST cephesinde 1960 direncinin üzerinde tutunmakta zorlanan endekste kısa vadeli aşağı yönlü baskı sürebilir. Bu aşamada endeksin 50g HO(1910) etrafında tutunma gücünün önem kazandığını düşünüyoruz.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin dağa sağlıklı olacağını düşünürken yaklaşan bilanço dönemini dikkate alarak hisse bazlı hareketlere yönelmelerinin bu süreçte riskleri yönetmek adına daha makul olduğu kanısındayız.

1-Öne çıkan haberler

 

Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık varlık alımlarının mart ayı başında sona ereceğini bildirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell ise düzenlediği basın toplantısında, iş gücü piyasasını tehdit etmeden faiz oranlarını artırmak için epeyce alan olduğunu ve bankanın mart ayındaki toplantısında faiz oranlarını artırma niyetinde olduklarını belirtti. Fed’in bilanço azaltımının faiz artışının ardından geleceğini aktaran Powell, bilançonun küçültülmesine ilişkin zamanlama, hız ve diğer ayrıntılar konusunda karar alınmadığını, bunun gelecek toplantılarda görüşüleceğini ifade etti.

Powell’ın açıklamalarının ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,87 seviyelerine yükselirken ABD borsaları da %2 ye varan yükselişlerini geri vererek günü negatif bölgede tamamladı. Bu sabah da küresel pay piyasalarında satıcılı seyir devam ediyor.

 

ED özetle bilançonun çok büyük, ekonominin çok daha güçlü, enflasyonun çok daha yüksek olduğunu belirtirken. Bunun kendilerini daha hızlı hareket etmeye yönlendirdiğini belirtti. Sonuç olarak hisse senedi piyasaları için zorlu bir döneme giriyoruz.

 

2022 için büyüme beklentileri aşağı, enflasyon beklentileri yukarı yönlü revizyonlara uğramaya devam ediyor. Alman hükümeti  de ekonmiye ilşkin beklentilerini bu doğrultuda güncelledi.

 

Çin’in sanayi karları geçtiğimiz Aralık ayında Nisan 2020’den sonraki en yavaş hızda büyüdü. Karlar, Kasım ayındaki %9’luk artışa kıyasla, yıllık %4,2 artarak 734,2 milyar yuan’a (115,89 milyar USD) yükseldi. Aralık ayındaki artış, Nisan 2020’den bu yana en yavaş oran olarak kayda geçti.

 

ECB, artan gerginliklerle ilgili olarak bankaların Rusya’ya ilişkin risklerini araştırıyor. Kaynaklar, euro bölgesindeki en büyük bankaları doğrudan denetleyen ECB’nin, bankalara Rusya’ya karşı yaptırımlar da dahil farklı senaryoları nasıl yöneteceklerini sorduğunu bildirdi.

ABD’den bugün 4Ç21 büyüme rakamları gelecek. Beklenti büyümenin %5,5 düzeyinde gerçekleştiği yönünde.

Yurtiçine döndüğümüzde TCMB yılın ilk Enflasyon Raporu’nu açıklayacak. TCMB’den yapılan açıklamaya göre, bankanın Ankara’daki idare merkezinde gerçekleştirilecek toplantı, saat 10.30’da Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun sunumuyla başlayacak.

4Ç21 Bilanço Dönemi de dün Arçelik ile başladı. Şirketin karı beklentileri düzeyinde gelirken artan maliyetler nedeniyle marjlarda gerçekleşen bozulma dikkat çekti.

2-XU100 TEKNİK GÖRÜNÜM

 

Dirençleri aşmakta zorlanan endekste 50g HO(1910) etrafında tutunma çabası önem kazanmış durumda

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği günde endeks en yüksek 1975 puanı gördükten sonra gelen satışlarla  günü %0,31 değer kazancıyla 1951 puan seviyesinden tamamladı. Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 0,45, hizmetler endeksi yüzde 0,73 ve teknoloji endeksi yüzde 1,60 değer kazanırken. sanayi endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti. Trend takip modelimiz bu aşamada SAT konumunda kalmaya devam ediyor.

1960 direncinin üzerinde tutunmakta zorlanan endekste kısa vadeli aşağı yönlü baskı sürebilir. Bu aşamada endeksin 50g HO(1910) etrafında tutunma gücünün önem kazandığını düşünüyoruz. 1960 ve 2000 seviyeleri kısa vadeli direnç konumunda. Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin dağa sağlıklı olacağını düşünürken yaklaşan bilanço dönemini dikkate alarak hisse bazlı hareketlere yönelmelerinin bu süreçte riskleri yönetmek adına daha makul olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak Işık Yatırım – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu