Gündem

Finansal gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de karışık bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1845.59 – 1885.23 arasında işlem gördü ve günü -0.32% değişimle 1857.65 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi düşük seviyede gerçekleşti. Bu sabah karışık açılış ve sonrasında 1830 – 1880 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Cuma günü takip edilen işlemler ile birlikte 2021 yılını tamamladık. Bugün itibarıyla 2022’ye ait ilk fiyatlamaları karşılıyoruz.

Yılın son işlem gününde ABD piyasalarında düşük işlem hacmi eğiliminin devam ettiği görüldü. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü eksi performansla tamamlamalarına rağmen 2021’in tamamında %27 civarında prim ortaya koydular. S&P 500 endeksi Cuma günü 70.rekor yükseğinden sadece 30 puan geride kalarak yılı sonlandırmış oldu. Bugün tatil eğiliminin devam ettiği bir ortam bizi karşılıyor. Avustralya, Çin ve Japonya piyasaları Asya seansında kapalı konumda olacak. Benzer şekilde Avrupa seansında İngiltere piyasalarının da LME dahil olmak üzere işlem görmeyeceğini belirtmek isteriz.

Global piyasalar açısından 2022’yi 2021’den devralınan hikayelerin devamı ve nasıl seyredeceğine dair soru işaretleri ile açıyoruz. Omicron varyantının yüksek bulaş etkisi ile birlikte hangi patikada ilerleyeceği, küresel enflasyon ve Fed’in faiz artırımı adımlarına beklentiler yeni yılın önemli kısmını şekillendirecek.

Geride kalan yılın son işlem gününde yerel varlıklarda zayıf bir seyir gözlendi. Türk lirası Amerikan doları karşısında %1.17 gerilerken, 17 Aralık tarihinden bu yana toplam performansını %23.35 değer kazancına düşürmüş oldu. Lira, 2021’in tamamında ise %44 değer kaybetti.

Bugün global haber akışının yavaş seyredeceği ortamda Türk lirası ve yerel varlıklar açısından en önemli gelişme TÜİK’in açıklayacağı Aralık ayı enflasyon verisi olacak. Öncesinde takip edilen anketlerden Foreks’in düzenlediğine göre TÜFE’nin aylık %8.41, yıllıkta ise %29.75 artış göstermesi bekleniyor. Bloomberg Terminal üzerinde oluşan ortalama ise aylık %8.50, yıllık ise %27.36 artış olması şeklinde. İTO’nun İstanbul için açıkladığı enflasyon ise aylık %9.65, yıllıkta da %34.18 seviyelerine işaret etmişti. Yeni yıl ile birlikte takip edilen zamların enflasyona yükseltici yönde katkısını ise Ocak ayı verisi için TÜFE’de en az +3 puan civarı şeklinde hesaplıyoruz

Piyasalar

Yılın ilk fiyatlamalarını Asya’da açık olan piyasalar nezdinde karışık, vadeli endeksler nezdinde ise alıcılı karşılıyoruz. Enflasyon verisinin yakından takip edileceği yerel varlıklarda yatay-sınırlı olumlu bir seyir bekleriz.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-1.17 ile tamamlarken, BIST 100 endeksinde kapanış %0.32 düşüşle 1857 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %24.32, ülke risk primi ise %1.3 düşüşle 562bp oldu.

EMEA bölgesi endekslerinde açık olan fiyatlamalar satıcılı seyretti. Euro Stoxx 50 %-0.18, ve FTSE 100 %-0.25 ile kapanış gerçekleştirdi.

Amerika kıtası işlemlerinde gelişmekte olan ülke varlıkları kapalı konumda olurken, majör ABD endeksleri açıktı. Dow Jones %-0.16, S&P 500 %-0.26 ve Nasdaq %-0.61 düzeyinde performans sergilerken, işlem hacimleri son 1 ay ortalamalarına kıyasla %45’e varan düşüşler gösterdi.

Asya’da 20222’nin ilk fiyatlamaları karışık seyrediyor. TSİ 08.25/ Hang Seng %-0.71 ve KOSPI %-0.45 düzeyinde performans sergilerken, USDCNH paritesi offshoreda 6.3622 ile sınırlı yuan değer kaybına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1820-1783 seviyeleri destek, 1897-1930 ise direnç olarak izlenebilir. Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1166-1.1050 destek, 1.1380-1.1460 ise direnç olarak izlenebilir

Doğalgaz ve Elektrik Zammı – Mesken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifelere zam geldi

 BOTAŞ, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları itibari ile sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifelere sırasıyla %15, %15, %48 ve %20 olmak üzere zam yapmış olup ilgili haberleri sizlerle paylaşmıştık.

 BOTAŞ internet sitesinde 2022 yılı Ocak ayına ilişkin doğalgaz satış tarifesini yayımladı. BOTAŞ, doğalgazda, Ocak ayı için mesken tarifesine %25, sanayi aboneleri için geçerli tarifeye %50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye %15 zam yapıldı.

 Doğalgaz zammının yanı sıra, yine artan enerji maliyetleri kapsamında, elektrik tarifelerinde de zam yansıtıldı. Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır. Güvence bedelinde sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başı birim bedeli 129,6 lira, mesken için 45,6 lira, şehit aileleri ve muharip gaziler için 22,8 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone grubu için 61,5 lira oldu.

 Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları: 2021 yılının Eylül ayına dek doğalgaz maliyetlerinin artışı, doğalgaz santrallerinin üretiminde artan maliyetler çerçevesinde değerlendirilse de, elektrik fiyatlarının bu maliyetlerin üzerinde artmış olması doğal gaz santrallerinin operasyonel faaliyetlerine olumlu yansımıştı. Ancak, akabinde Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları itibari ile sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye sırasıyla %15, %15, %48 ve %20’şer olmak üzere zamlar gelmesi ile hem sanayi tarafının hem doğalgaz kaynaklı elektrik üretim santrallerinin maliyet girdisinde artışlar yaşanmıştı. Ocak 2022 itibari ile açıklanan zamlar çerçevesinde, doğalgaz kaynaklı elekrik üretim santralleri olan AKSEN, AKENR, ENKAI, SAHOL (ENJSA üzerinden), TRCAS gibi şirketler üzerinde doğalgaz maliyet girdilerinin artışı söz konusu olsa da, bu maliyet elektrik tarifelerine yapılan zam ile de dengelenmektedir. Bunun yanı sıra spot piyasaya satış yapan elektrik üreticilerinin geçtiğimiz dönemlerde de belirttiğimiz üzere, ilgili piyasada daha avantajlı fiyatlarla satış yapabildiğini böylelikle herhangi bir maliyet artışından sınırlı oranda etkilendiğini düşünmekteyiz.

 Genel Değerlendirme & Beklentiler: Zam haberlerini değerlendirdiğimizde, sanayi tarifelerinde yansıyan doğalgaz ve elektrik zammını, artacak maliyet girdileri üzerinden olumsuz değerlendiriyoruz. Bu kapsamda, cam (SISE), çimento (CIMSA, AKCNS, OYAKC), seramik (EGSER) gibi maliyet girdisi içinde doğalgaz payı da yüksek olan şirketlerin, doğalgaz ve elektrik zammından kısmen olumsuz etkilenmesini bekliyoruz. Öte yandan, belirtilen zamların mevcut durumda elektrik üreticileri için kendi içinde dengelenebildiğini bu sebeple mevcut şartlarda olumsuz bir yansıması olmayacağını düşünüyoruz. Ayrıca, ihracatının payı yüksek olan veya döviz ve dövize endeksli gelirlerinin ciro içindeki payı yüksek olan elektrik üreticileri ve sanayi firmalarının da ilgili zamları belirli oranda kur gelirleriyle desteklemesi, böylelikle kümülede bu zam haberinden nazaran sınırlı oranda etkilenmesi beklenmektedir.

Hazine Borçlanma Stratejisi,

Ocak-Mart 2022 – 10y tahvile ait borçlanma Şubat 2022 takvimine kaydırıldı

 Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gelecek 3 aylık dönemde gerçekleştirilecek olan borçlanma stratejisi kamuoyu ile paylaşıldı. Mart ayında yaşanan ülke risk primi artışı, faizlerin yükselişi ve liranın zayıflaması sonrasında alınan 10y vadeli tahvil ihracının gerçekleştirilmemesi kararı uzun bir aranın ardından ilk kez Ağustos ayında yer alan bilgilendirmede Ekim olarak belirtilmişti. Ancak, Eylül ayında yayımlanan duyuru ile ilk önce Kasım ve Aralık aylarına, Ekim-Kasım aylarında ise Ocak 2022’ye ait borçlanma takviminin içerisinde yer aldı. Açıklanan bilgilere göre söz konusu ihraç Şubat ayı takvimine kaydırıldı. Hesaplamalarımıza göre, Hazine, gelecek 3 aylık dönemde 137.3milyar liralık beklenen iç borç servisine karşı 128.0 milyar lira tutarında beklenen iç borçlanma gerçekleştirecek. Borç çevirme rasyosu ise %93 olacak. En yoğun borçlanma dönemi (piyasaya) 44.5 milyar lira ile Şubat 2022 olarak karşımıza çıkarken, Ocak’ta 22.0 milyar lira, Mart’ta ise 27.9 milyar liralık borçlanma takip edilecek. Yine Ocak ayında 19.8 milyar lira, Şubat’ta 2.5 milyar lira ve Mart’ta ise 1.7 milyar lira doğrudan satış yapılacak

Ons Altın & Gümüş ETF İşlemleri – ETF çıkışı yıl boyunca ons altın işlemlerini aşağı yönde baskılayan unsur oldu

 Haftalık değişim/yorum: Yılın son işlem haftasında ETF cephesinde önemli bir değişiklik takip edilmedi. Ons altın işlemlerinde 5 gün toplamında herhangi bir değişiklik olmazken, gümüşte ise -0.2 milyar dolarlık pozisyonlanma görüldü. Hesaplamalarımıza göre, 2021’de, ETF’ler ons altında -16 milyar dolar, gümüşte ise 0.19 milyar dolarlık net-toplam pozisyon aldılar.

 Kısa vadeli değerlendirme: İşlem hacminin azaldığı, yılı tamamlamaya hazırlandığımız dönemeçte beklediğimiz sınırlı-pozitif ons altın yaklaşımı kısmen gerçekleşti. Dar bantta sıkışma eğiliminin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. 2021’in ortalamada ons altın için $1805 seviyesinde tamamlanmasını Eylül ayında yaptığımız son değerlendirme ile sizlerle paylaşmıştık. Yıla ait ortalama rakam $1799 düzeyini işaret ederken, 2020’ye kıyasla değişim ise ortalamada %2 artış şeklinde oldu. Gümüş ise ortalama $25 ve %22 yükseliş şeklinde takip edildi. 2022 yılına dair daha net beklenti seti oluşturmak için yılın ilk çeyreğini gözlemlemeyi daha sağlıklı buluyoruz. Kısa vadeli işlemlerde $1770 destek ve $1840 direnci en önemli bölgeler olarak yakından izlenebilir.

 Uzun vade yatırımcılar açısından altın ve gümüş özelinde emtia piyasası pozitif düşüncelerimizi düşük katsayı ile de olsa muhafaza ediyoruz. Özellikle ons altın için orta-uzun vade düşünen yatırımcıların $1600-1700 aralığına doğru geri çekilmelerde maliyetlenmelerinin yanlış olmadığı kanaatindeyiz.

 Dikkate alınması gereken uyarı: Ons altın fiyatlamaları cephesinde 2021 yıl başlangıcındaki iyimserliklerimizin ciddi anlamda uzağında bulunuyoruz. Nitekim yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz 3 aşağı yönlü revizyon ile (ortalama fiyat beklentisinde) bahse konu fikirlerimizi en hızlı şekilde sizlerle de paylaşmaya çalıştık. Öte yandan, orta vadeli bakış açısına sahip yatırımcılar açısından global enflasyonun seyri ve mevcutta gözlenen yükselişin yeni bir trend oluşumuna işaret edip etmediği konusu yakından izlenmeli. Şayet bu başlık altında yeni bir sürecin başlangıcı gözlenecek olursa, başta Fed olmak üzere küreselde önemli rol üstlenen, para politikalarını belirleyici konumda bulunan merkez bankalarının politika faizlerinde artırım yönlü adımları takip edilene dek uzun yönlü pozisyonlanmaların ivmelenmesi konusu gündeme gelebilir. (18 Ekim 2021

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı