Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri tekrar gündeme gelirken, risk alma iştahı zayıf. Buna karşın, paritelerde genel olarak hareketler sınırlı kalırken, Dolar’daki tepki de yine sınırlı. Bu sabahki fiyatlamaların ardından, istihdam verileri ve Yellen’in faiz artırımı ile ilgili yorumu sonrası bugün Fed yetkililerinin konuşmaları yakından takip edilecektir. Bugün ayrıca Almanya ZEW endeksi izlenecek. Yarın ise ABD’de açıklanacak enflasyon verisi önemli. Küresel çapta enflasyon endişelerini tetikleyen gelişmelerden olan emtialardaki sert yükselişin, Dolar / TL tarafında etkisini hissettirdiğini düşünüyoruz. TL bu sabah sepet bazında (1USD 1EUR ortalaması) %0,5’e yaklaşan değer kaybı yaşarken, emtia ihracatçısı Gelişmekte Olan Ülke paralarından negatif ayrışıyor. Diğer yandan, halen enflasyonun üzerinde olan politika faizi kalkan oluşturmaya devam edebilir ve kurda olası yükselişler sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, kurun 8,36 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz ki bu sabah açıklanan mart ayı cari açık verisinin 3,33 milyar USD ile 3,6 milyar USD olan beklentileri altında kalması TL tarafına sınırlı da olsa olumlu etki yapabilir. Aksi durumunda, 8,36 direncinin kırılması durumunda 8,41 yakın direnç konumunda. Öte taraftan, olası düşüşlerde 8,27 ve 8,22 sıralı destekler olarak izlenebilir.

EUR/USD: Yaşanan yükselişlerin ardından, risk iştahının bozulmasıyla paritede de kısmi kar realizasyonları görüldü. Bu sabah da sınırlı da olsa baskı altında kalan paritede 1,21 desteği önemli gözüküyor. Halihazırda ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %1,60’ın üzerine çıksa da Avrupa’da da enflasyon beklentileri son zamanların en yükseğinde. Diğer yandan, Avrupa’da kısıtlamaların yavaş yavaş gevşetilmeye başlandığı gözleniyor. Bu kapsamda, ABD tahvil faizindeki harekete karşın Dolar’ın güçlenemediğini de izlerken, EURUSD 1,21’in üzerinde kalabilir. Aksi durumda, paritede kar realizasyonları belirginleşebilir ve 1,2050 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Öte taraftan, olası yükselişlerde 1,2180 direncinin üzerinde 1,2230 hedef olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün de yükselişini sürdüren Ons Altın günü %0,3 primle 1.836 seviyesinde tamamladı. Bu sabah ise enflasyon endişelerinin tekrar fiyatlanmaya başladığını gözlemlerken, %1,60’ın üzerine çıkan ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte değerli madende kısmi geri çekilme eğilimi var. Şu aşamada, bu sabahki fiyatlamalar ve Ons Altın’da yaşanan yükselişler de dikkate alındığında değerli madende bugün kar satışları görülebilir. Bu kapsamda, Ons Altın 1.850 direncinin altında kalarak 1.820 seviyesine kadar geri çekilebilir. Olası düşüşler bu seviyeden tepki gelmemesi durumunda 1.813 yakın destek konumunda. Diğer yandan, değerli madende yükselişin tekrar görülmesi ve 1.850 direncinin kırılması durumunda 1.872 hedefe girebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı