Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: Risk iştahında toparlanma devam ederken, dün de değer kaybeden ve günü %0,2 oranında düşüşle tamamlayan Dolar endeksinde (DXY) bu sabahki yükseliş isteği şu aşamada tepki niteliğinde. Teknik olarak DXY’de kısa vadeli grafiklerde gözlenen tepe formasyonu düşüşün biraz daha sürebileceğine işaret ediyor ki Ons Altın’ın da dirençli durması Dolar kaynaklı bir riskin en azından bugün için azaldığını gösteriyor. Bu arada risk iştahındaki toparlanmada dünkü sunumda Powell’ın enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu vurgulamaya devam etmesi önemli bir etken oldu. Bununla birlikte özellikle istihdam piyasasında ”kayda değer ilave toparlanmaya” yakın olunmadığına yönelik söylemler faiz artırımı için acele edilmeyeceği düşüncesini ön plana çıkarıyor. Yurtiçi tarafa baktığımızda, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun, TL’nin değerini korumaya yönelik gerekli adımların atılacağını (zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklik mesajı) ve yeni swap anlaşmaları konusunda iki merkez bankasıyla çok iyi noktaya geldiğini belirtmesi piyasada dün sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) %1,3 oranında değer kazanan TL lehine speküle fiyatlamaların devam etmesine neden olabilir ve Dolar / TL aylık ortalamanın da yakın bulunduğu 8,58 desteğine kadar geri çekilebilir. Sonraki destek ise 8,54 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 8,6750 ve 8,71 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Küresel imalat ve hizmet PMI verileri ile ECB ve Fed yetkililerinin konuşmaları bugünün önemli gelişmeleri.

EUR/USD: Fed yetkililerinin, enflasyonu yakından izledikleri ve muhtemelen enflasyondaki yükselişin geçici olacağını bekledikleri vurgusunu sürdürmeleri ve özellikle istihdam piyasasında ”kayda değer ilave toparlanmaya” yakın olmadıklarını ifade etmeleri faiz artırımı için acele edilmeyeceği düşüncesini ön plana çıkarıyor. Bu da halihazırda toparlanma eğilimi gösteren risk iştahını desteklerken, Dolar üzerinde baskı oluşturuyor. Şu aşamada, bu fiyatlamaların devam edebileceğini ve paritede aşırı satım bölgesinden gelen tepki hareketinin sürebileceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, 1,1880 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 1,20 seviyesine doğru tepki yükselişi sürebilir. Ara direnç 1,1955 seviyesinde. Diğer yandan, 1,1880 desteğinin kırılması durumunda paritede baskı tekrar belirginleşebilir ve 1,1835 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

XAU/USD: Fed Başkanı Powell’ın enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu vurgulamaya devam etmesi ve istihdam piyasasında kayda değer ilave toparlanmaya yakın olunmadığına yönelik söylemler halihazırda toparlanma eğilimi gösteren piyasaları destekliyor. Dolar ise baskı altında. Şu aşamada Dolar’da baskının sürmesini beklerken, değerli madende aşırı satım bölgesinden gelen tepkinin devam edebileceğini ve 1.772 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 1.795 seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Sonraki hedef ise 1.811 seviyesinde. Diğer yandan, değerli madende tekrar baskının görülmesi ve 1.772 desteğinin kırılması durumunda 1.752 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…
 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu