Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Asya hisse senedi piyasaları cuma günkü küresel satışın ardından Fed’in yılın ilk para politikası toplantısını gerçekleştireceği haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Japonya ve Çin ana kara hisse endekslerine sınırlı alım gelirken Hong Kong ve Güney Kore’de satışların güçlü olduğu bir seyir görmekteyiz. ABD’de teknoloji sektörü ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi, Cuma günkü satış sonrasında haftayı %7,6 kayıpla tamamladı. Kasım’daki rekor kapanışının %14 altında seyreden endeks Ekim 2020’den bu yana en kötü haftayı geride bırakırken bu sabah ABD endeks vadelileri pozitif bir açılışı işaret etmektedir. Bugün veri takviminde dünya genelinde PMI rakamları bulunuyor. Japonya’nın öncü rakamlarına göre imalat PMI Ocak’ta 54,6 değerini alarak beklentinin hafifçe altında kalsa da sektörün büyüdüğünü işaret etti. Hizmet sektörü göstergesi 52,1 puan seviyesinden 46,6 puana gerileyerek daralma sinyali verdi. Gün boyunca Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de PMI verileri takip edilecek. Yurt içinde piyasanın odaklanacağı önemli bir veri bulunmamaktadır. Borsa İstanbul tarafında haftaya alıcılı bir başlangıç beklemekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Haftanın son işlem gününde, Avrupa Bölgesi’nde pay endeksleri %1,2-1,94 aralığında değişen oranlarda düşerek negatif görünüm sergiledi. DAX Endeksi %1,94’lük düşüş ile öncü oldu. Onu CAC 40 Endeksi %1,75 ve FTSE 100 Endeksi %1,2 oranında gerileme ile takip etti. EUR/USD paritesi %0,34 artarak 1,134 seviyesine yükseldi. Dolar Endeksi (DXY) ise yatay satıcılı olarak 95,6 puandan işlem gördü. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi, %2,72’lik düşüş ile pay endekslerindeki negatif görünüme öncülük etti. S&P 500 ve Dow Jones endekslerinde de %1’i aşan düşüşler yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 6,8 baz puan düşerek %1,75’e geriledi. Emtia grubundan Brent Petrol, bir miktar artarak haftayı varil başına 87 USD’nin üzerinde kapattı. Kıymetli madenlerden altın ise ons bazında %0,2’lik değer kaybına uğrayarak 1.835 USD oldu. Küresel piyasaların veri akışı cuma günü sakin seyretti.

BİST100 Endeksi, cuma gününü sergilediği sınırlı volatil hareketlerin ardından %0,15’lik düşüş ile tamamladı. Yaklaşık 20 günlük yatay bandın içerisinde bulunan USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %0,6-%1,07 oranında artış kaydetti. Kur tarafından bulduğu destek ile gram altın, 793 TL’de işlem gördü. Yurt içinde cuma günü TÜİK tarafından açıklanan veriler takip edildi. Buna göre tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), Kasım’da aylık %8,52, yıllık %36,2 artış yaşayarak her iki kıyaslamada da rekor yeniledi. Tüketici güven endeksi ise bir önceki ay bulunduğu 68,9 seviyesinden 73,2’ye yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu