Gündem

ICF Türkiye “Dönüştüren Koçluk Hikayeleri”ne, alanının dünya lideri “IQVIA” konuk oldu

İş dünyasında kullanılan en iyi koçluk uygulamalarının konuşulduğu “ICF Türkiye Dönüştüren Koçluk Hikayeleri” webinar serisi devam ediyor. On ikincisi gerçekleştirilen webinarın bu ayki konuğu; aynı zamanda ICF Akredite Üye Koç (ACC)’u olan, sağlık sektörü veri yönetiminin dünya lideri IQVIA Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Yazıcı oldu. Etkinlikte, IQVIA Türkiye’nin kurumsal koçluk öyküsü, hayata geçirilen özel koçluk uygulamaları ve bunların kuruma etkisi konuşuldu.  

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye’nin, bir yıldır sürdürdüğü ve koçluğa değer katan, ileriye taşıyan uygulamalar ve iş dünyasının deneyimlerinin paylaşıldığı “Dönüştüren Koçluk Hikayeleri” webinarının on ikincisi; IQVIA Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Yazıcı’nın katılımıyla gerçekleşti. 

Tuna Aktuna ve Rana Aylanç moderatörlüğü

ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuna Aktuna (PCC) ve Yönetim Kurulu Üyesi Rana Aylanç (ACC) moderatörlüğünde gerçekleştirilen bu ayki etkinlikte; sağlık sektörüne, veri, teknoloji, ileri düzey analiz ve uzmanlık sunan, alanının dünya lideri IQVIA’nın, Türkiye organizasyonunda hayata geçirilen özel koçluk uygulamaları ve bunların kuruma etkisi ele alındı.

Ülkemizin dev kurumlarının tepe yöneticileri katıldı

Ayda bir kez gerçekleştirilen etkinlik serisinde bugüne kadar; Akbank, Aksigorta, Arçelik Global, AXA Sigorta, Borusan, Bosch Türkiye, Boyner Grup, DeFacto, Hugo Boss Türkiye, Koçtaş, LC Waikiki, Tofaş, Logo Grup kurumlarının tepe yöneticileri konuk edildi. 

IQVIA Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Yazıcı, şirketlerindeki koçluk uygulamalarına dair ilk kazanımları, satış ekiplerine verilen grup koçluğu uygulamalarından elde ettiklerini vurgulayarak, “Bu kazanımların sonucunda, koçluk uygulamalarını, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri başta olmak üzere; tepe yöneticiler düzeyine çıkarmaya karar verdik. Çünkü günlük koşuşturma içerisinde, büyük resme dair sorular sormaya, bütünsel bir bakış açısı ve farkındalık oluşturmaya vakit bulunamadığını gözlemledik. Süreç sonunda gerçekten çok başarılı olduk.” dedi.

Yazıcı: “Koçluk uygulamaları sonrası, her süreçteki akışın yalınlaştığını gözlemledik.”

Kurum içinde tüm ekip yöneten liderlerle, koçluk almak isteyip istemediklerini; koçluk hizmet alanını da detaylı anlatarak tek tek soruşturduklarını vurgulayan Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm yöneticilerimizle, işin henüz başında, koçluk seansları sürecinin disiplinli olunması gereken zorlu bir süreç olduğunu ama süreç sonunda elde edecekleri kazanımları çok net aktardık.  Ve tüm hedefleri, koçluk alacak yöneticilerimizle birebir görüşerek beraber çıkardık. Süreç sonunda, koçluk alan her bir yönetici için; kendisinin, kendi üst düzey yöneticisinin, kurumun İK lideri olarak benim ve koçunun katıldığı toplantılarla geri bildirim seansları düzenledik. Ölçümleme konusunda ise şunları söyleyebilirim: Her sene global firmamız ile IQVIA Türkiye’nin “Çalışan Memnuniyeti Anketi” skorları hemen hemen aynı olurdu; koçluk sonrası ise, yüzde 80’lerin üzerine çıkarak, globali 7-8 puan geçtiğimizi memnuniyetle söyleyebilirim. Bu sonuçları geri bildirim görüşmeleri ve başka sohbetlerimizde de gözlemlemiştim zaten. Bazı yöneticilerimiz, kitleleri arkalarından sürükleyecek yeteneğe sahip olduklarının farkında değillerdi mesela. Koçluk uygulamaları sonrası, gönül rahatlığıyla kariyer planlarını değiştiren yöneticilerimiz oldu. Kurum için birimler ve onların yöneticileri arasındaki uzlaşmazlıkların çoğunu ortadan kaldırdık koçluk uygulamaları sayesinde. Belki de her şeyden önemlisi, koçluk uygulamaları sonrası, her süreçteki akışın yalınlaştığını gözlemledik.”

İhtiyaçların ve ulaşılmak istenen hedeflerin baştan tespit edilmesi çok önemli

Koçluk eğitimi ve koçluk uygulamaları sürecine başlayacak firmalara neler önerirsiniz sorununu da yanıtlayan, Yazıcı, şunları söyledi: “Koçluktan yararlanmak isteyen kurumlar, her şeyden önce, ihtiyaçlarını ve ulaşmak istedikleri hedefleri en baştan net belirlemeliler. Kurum olarak bizim ilk önceliğimiz “yönetici koçluğu” oldu, ikinci sırayı “grup koçluğu” aldı ama bu her kurumun ihtiyaçlarına göre değişim gösterecektir. Sonra, her koç alacak yönetici ya da çalışanın hedefleri, kişisel bir şekilde ve yöneticisi ve koçuyla birlikte belirlenmeli. Kişilerde net bir farkındalık yaratmak hatta kişinin kendi hedefleri konusunda bir farkındalığın en baştan yaratılması son derece önemli. Ayrıca üst yönetimi sürece dahil etmen çok etkili oluyor. Mümkünse bizzat koçluk sürecine pratik şekilde dahil ederek hem de… Kurum içi görev ya da pozisyon değişimlerinde çok etkili oluyor koçluk uygulamaları.”

Etkinliğin sonunda, “Firmaların insan kaynakları yöneticilerine ne tür tavsiyeleriniz olur?” ve “Yönetici koçlarına önerileriniz neler olur?” sorularını da yanıtlayan IQVIA Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeyden önce, koçluk uygulamalarına neden ihtiyaç duyduğu konusunda netleşmelerini öneriyorum. Sınırların net bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Ayrıca, koçluk almasına ihtiyaç gözlemlenen yöneticilerin, kendi yöneticileri ve ekip arkadaşlarından da görüş almak önemli. Ama her şeyden öte, koçluk alacak kişinin kendi görüşleri, kendine bakışı önemli. Ben koçluk almaya başlayacak insanlarla görüşmelerime şu soruyu sorarak başlıyorum: “Kendine farkındalık konusunda 1’den, 10’a kadar bir puan versen; hangi puan olur bu?” Kendine farkındalık konusunda 10 puan veren bazı bireylerin majör problemi bizzat farkındalıktı. Bu gibi anlarda koçluğun değeri çok daha fazla çıkıyor ortaya. Yönetici koçlarına ise tek bir önerim var: Özellikle kişilerin gündeme getirdikleri sorunların, gerçek problemler olup olmadığının tespiti her şeyden önemli bence.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu