Gündem

Kısa video platformu Douyin, internet devi Tencent’e ‘tekel’ davası açtı

Beijing Fikri Mülkiyet Mahkemesi, Çin’in popüler kısa video platformu Douyin tarafından tekelci davranış iddiasıyla internet devi Tencent’e karşı açtığı davayı kabul etti. Douyin, Tencent’in Çin’in antitröst yasalarını ihlal ederek sosyal medya uygulamaları WeChat ve QQ’da Douyin içeriğini paylaşan kullanıcılara kısıtlamalar getirdiğini iddia ediyor. Kısa video platformu Douyin’in geçen hafta açtığı davada mahkemeden Tencent’in tekelci uygulamalarını durdurmasını istiyor.
 
Douyin’den yapılan açıklamada, Tencent’in Çin’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan WeChat’in, ‘çevrimiçi kısa videoları düzenleme’ bahanesiyle Nisan 2018’de Douyin ve Kuaishou dahil olmak üzere 30’dan fazla kısa video uygulamasına kısıtlamalar getirdiği hatırlatılarak “WeChat’in Kuaishou ve Weishi gibi Tencent tarafından yatırım yapılan uygulamalara yönelik kısıtlamaları o yıl sonra kaldırılırken, Douyin’in video bağlantılarına olan yasağı şimdiye kadar etkili oldu” denildi.
 
Öte yandan Tencent de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Douyin’in iddialarının “kötü niyet” içerdiğini ve kısa video uygulamasının WeChat kullanıcılarının kişisel bilgilerini çeşitli haksız rekabet yöntemleriyle yasa dışı olarak elde ettiği iddia edildi. Douyin ise bu iddialara “Kullanıcıların kişisel bilgilerine yasa dışı yollarla elde edildiği iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Tencent’in Douyin üzerindeki kısıtlamaları Çin’in tekel karşıtı yasalarını ihlal ediyor ve hakim piyasa konumunu kötüye kullanıyor” sözleriyle yanıt verdi.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı