Gündem

Küresel çapta riski algısı ve oynaklık artmış durumda

Küresel çapta enflasyon ve parasal sıkılaştırma endişelerine jeopolitik risklerin de eklenmesiyle risk alma iştahı ciddi yara almış durumda. Fed’in öngörülenden daha hızlı ve agresif bir parasal sıkılaştırmaya gideceği endişeleri ve Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret eden PMI rakamları borsalarda satışı hızlandırdı. Rusya-Ukrayna gerginliğinde ABD’den gelen uyarılar, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’daki diplomatlarının ailelerini tahliye edecekleri açıklamaları da satışları arttıran faktörler oldu.

Küresel çaptaki bu satış dalgasından BIST de nasibini alırken, doğalgaz ve elektrik konusunda sıkıntı yaşana sanayi şirketlerinin üretimlerine ara vermesi BIST-100 cephesinde kayıpların %5’i aşmasına neden oldu.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin dağa sağlıklı olacağını düşünürken yaklaşan bilanço dönemini dikkate alarak hisse bazlı hareketlere yönelmelerinin bu süreçte riskleri yönetmek adına daha makul olduğunu düşünüyoruz.

Öne Çıkan Haberler

Küresel çapta enflasyon ve parasal sıkılaştırma endişelerine jeopolitik risklerin de eklenmesiyle risk alma iştahı ciddi yara almış durumda.

Fed’in öngörülenden daha hızlı ve agresif bir parasal sıkılaştırmaya gideceği endişeleri ve Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret eden PMI rakamları borsalarda satışı hızlandırdı.

Rusya-Ukrayna gerginliğinde ABD’den gelen uyarılar, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’daki diplomatlarının ailelerini tahliye edecekleri açıklamaları da satışları arttıran faktörler oldu.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınaktan kaynaklı gerilim tırmanırken; ABD, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek üzere planlar yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdiklerini bildirdi.

Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilim ile ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasında sıkılaşma hazırlığı, piyasalarda gün içinde oynaklıkla birlikte satışların da yoğunlaşmasında etkili oldu. Dow Jones endeksi sabah saatlerinde 1000 puanın üzerinde değer kaybederken, S&P 500 ile Nasdaq endeksleri yüzde 4’e yakın kayıp yaşadı. Ancak gün sonuna doğru gelen alımlarla endeksler artı bölgeye geçmeyi başardı. Bu sabah vadeliler ise %1 civarı kayıpla işlem görüyor.

Volatilitenin oldukça yüksek olduğu günde BIST’te bir kez daha devre kesici sistemi devreye girerken endeks günü yüzde 5,02 değer kaybıyla 1910 puan seviyesinden tamamladı.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ocakta aylık bazda 2,7 puan azalışla 55’e düşerek 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ülkede hizmet sektörü PMI da ocakta geçen aya göre 6,7 puan azalışla 50,9’a inerek 18 ayın en düşük seviyesini gördü.

Deutsche Bank ekonomistleri, enflasyonun politika yapıcıların düşündüğünden daha katı olacağını öne sürerek, Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizini Aralık 2022’de artıracağını tahmin ediyor.

Jeopolitik gerilimlerin yanı sıra Fed’in bugün başlayan ve iki gün sürecek toplantısından çıkacak kararlar ile ABD’li büyük teknoloji şirketlerinin bu hafta açıklayacağı bilançolar piyasaların odağında olacak.

Bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı, sektörel güven endeksleri, yurt dışında ise Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) açıklayacağı “Küresel Ekonomik Görünüm Raporu”, Almanya’da Ifo iş dünyası güven endeksi, ABD’de tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat sanayi endeksinin takip edilecek.

XU100 Teknik Görünüm

50g HO(1910) etrafında tutunma çabası önem kazanmış durumda

Volatilitenin oldukça yüksek olduğu günde BIST’te bir kez daha devre kesici sistemi devreye girerken endeks günü yüzde 5,02 değer kaybıyla 1910 puan seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 3,83 ve holding endeksi yüzde 5,25 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 6,07 ile metal, ana sanayi oldu. Trend takip modelimiz bu aşamada SAT konumunda kalmaya devam ediyor.

Teknik anlamda dikkat çektiğimiz ve kısa vadeli stop-loss olarak altınız çizdiğimiz 1960 seviyesinin kırılmış olması bu aşamada önemli bir zayıflama. 1900-1920 bandının (50g HO) ilk tepkiye aday bölge olduğunu düşünüyoruz.  1900 altında satış baskısı farklı bir derinlik kazanacağından yakından takip edilmeli. 1960 seviyesi ilk direnç konumunda olacaktır. Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin dağa sağlıklı olacağını düşünürken yaklaşan bilanço dönemini dikkate alarak hisse bazlı hareketlere yönelmelerinin bu süreçte riskleri yönetmek adına daha makul olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak Işık Menkul –  Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu