Gündem

Merkez sürpriz yapmadı

Dün TCMB tarafından Şubat ayı faiz kararı açıklandı. TCMB, beklentiler dahilinde faizde değişiklik yapmayarak %14,00’te sabit bıraktı. Karar metninde Ocak ayı karar metnine benzer mesajlar verildi. ‘Liralaşma, cari fazla ve dezenflasyonist’ vurgusu yapıldı. Yüksek enflasyon ve Aralık ayındaki karar metnini baz alırsak Mart ayında da TCMB’den politika faizinde değişiklik öngörmüyoruz.

Gündem Rusya – Ukrayna

Rusya – Ukrayna gerginliğine bağlı jeopolitik riskler artarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Rusya’nın Ukrayna’yı önce hafta sonu sonra Salı günü işgal edeceği haberleri medyalara yansımış, Rusya kanadı ‘savaş istemiyoruz’ diyerek havayı yumuşatmıştı. ABD tarafı ise Rusya’nın Ukrayna’ya her an girebileceğini düşünüyor. Son olarak NATO Genel Sekreteri, Rusya’nun Ukrayna’ya girmek için bahane aradığını belirtmişti. Rusya AB Büyükelçisi’nin ‘’Ne gelecek hafta, ne sonraki hafta, ne de gelecek ay Ukrayna üzerinde her hangi bir gerginlik artışı olmayacak’’ açıklamalarını yapmış olmasına rağmen, dün sabah saatlerinde Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bir köye ateş açtığı belirtildi. ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Büyükelçisi de”Rusya’nın Ukrayna içine ve yakınlarına 169.000 – 190.000 asker yığıldığını tahmin ediyoruz. Bu sayı 30 Ocak’ta 100.000 seviyesindeydi. Bu, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük askeri hareketlilik.” açıklamasında bulundu. Bu belirsizlik ortamında piyasalar Rusya – Ukrayna arasındaki son gelişmelere odaklanacak.

Enflasyon Korkuları Devam Ediyor

Piyasalarda jeopolitik risklere ek olarak enflasyon korkuları devam ediyor. Fed ve ECB’nin sıkılaşma mesajlarına paralel olarak piyaslar Mart ayında Fed’den 50 baz puan faiz artışı bekliyor. Powell ve Lagarde’nin enflasyonun daha uzun sürebileceğine dair yaptığı açıklamalar risk iştahını düşürüyor.

Yurt İçinde Bilanço Dönemi Devam Ediyor

Yurt içi piyasalarda bilançolar iyi gelmeye devam ediyor. Bankacılık sektöründen gelen iyi bilançolara ek olarak ihracatı yüksek, satışları dövize endeksli ve kurdaki yükselişi satışlarına yansıtabilen şirketler bu bilanço dönemini güzel geçiriyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu