Gündem

Nazlıaka: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Seydişehirli Başbakanımız Mahmut Sadi Irmak’ın şehrinden seslendi: “Bugün bu salonda yanan kıvılcım, bir ateş topu olarak ülkeyi sarsın ve ilk seçimlerde bizi iktidara taşısın!” dedi. Nazlıaka, partiye yeni üye olan çok sayıda kadına rozet taktı.

BU SALONDA YANAN KIVILCIM ATEŞ TOPU OLARAK ÜLKEYİ SARSIN, BİZİ İKTİDARA TAŞISIN

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Seydişehirli Başbakanımız Mahmut Sadi Irmak’ın şehrinden seslendi: “Bugün bu salonda yanan kıvılcım, bir ateş topu olarak ülkeyi sarsın ve ilk seçimlerde bizi iktidara taşısın!” dedi. Nazlıaka, partiye yeni üye olan çok sayıda kadına rozet taktı. 

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadın Kolları MYK Üyesi Aliye Ersever ile birlikte Konya’nın Seydişehir ilçesine gitti. Seydişehir’de CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Fevziye Pehlivan, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş Koyuncu, CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Seydişehir Kadın Kolları Başkanı Şerife Çobanoğlu ve partililer tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. 

Millet İttifakı ortakları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililerle buluşan Nazlıaka, Seydişehir’in geçmişine vurgu yaptı. Büyük Zafer’den sonra ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ekonomik kalkınma adına iki önemli girişimde bulunduğunu hatırlatan Nazlıaka, “Birisi İzmir’de topladığı İktisat Kongresi, diğeri de Avrupa’ya yolladığı ilk öğrenci kafilesidir. Bu kafileye seçilen isimlerden birisi de; daha sonra Başbakanımız olacak Mahmut Sadi Irmak’tır. Atatürk’ün Sadi Irmak’a gönderdiği telgrafta şu unutulmaz sözler yazar; ‘Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alev topu olarak geri dönmelisiniz.’ Mahmut Sadi Irmak çok çalışmış ülkemize bir ‘alev topu’ olarak dönmüştür” diye konuştu. 

Coşkulu ve tıklık tıklım dolu olan salona seslenen Nazlıaka, “Bugün bu salonda yanan kıvılcım, bir ateş topu olarak ülkeyi sarsın ve ilk seçimlerde bizi iktidara taşısın!” dedi. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ

Nazlıaka, kadına yönelik şiddete karşı hayata geçirdikleri YaşamHak projesini ve yoksulluğu yönetmek yerine bitirme hedefiyle uygulayacakları Aile Destekleri Sigortası’nı anlattı. 

Kadına yönelik şiddetin acilen çözülmesi gereken bir sorun olduğunu, yargı kararları ile kadınların ikinci kez katledildiğini ifade eden Nazlıaka, “Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla ve asla vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Ayrıca Kadın Bakanlığı kurarak, kadınların sorunlarına odaklanacağız. İşgücünde yer alan her 10 kadından 3’ü kayıt dışı çalışıyor, herhangi bir sosyal güvenceleri yok. İktidara geldiğimizde, 5 yılda 6 milyon kişiye istihdam yaratacağız ve bunun 4 milyonu kadınlardan oluşacak. Bu istihdamı güven veren ve istikrar yaratan dört ayaklı bir stratejiyle hayata geçireceğiz” ifadelerini kaydetti. 

İKTİDARIMIZDA YAŞANACAKLARI GELİN BERABER ANLATALIM

Aile Destekleri Sigortası ile yoksulluğu bitirmeye kararlı olduklarını belirten Nazlıaka, şunları söyledi: 

“Şahsım hükümeti, yurttaşının haklarını korumak, koşullarını iyileştirmek bir yana, yurttaşını ekonomik buhranda korunaksız bıraktı. Bizler umudun elçileri olarak; ilk seçimlerden sonra hayata geçireceğimiz Aile Destekleri Sigortası ile yoksul hanelerin yaşam standardının nasıl yükseleceğini, kayıtdışı çalışmanın nasıl önleneceğini halkımıza tek tek anlatıyoruz. Projemiz kapsamındaki ödeneklerin kadının hesabına yatacağını, böylece aile içinde kadını güçlendiren bir anlayışın hakim olduğunu izah ediyoruz. Engelliye veya bakıma muhtaç bir aile bireyine bakan kadının sosyal güvencesi olacağını, sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödeneceğini, zamanı geldiğinde emeklilik hakkı kazanacaklarını anlatıyoruz. Projemiz kapsamındaki hanelerde yaşayan gençlere kamuda istihdamda öncelik verileceğini, emeklilere Kültür Bakanlığı’mız kanalıyla geziler düzenleyeceğini, böylece emeklilik sonrası hayatın tadını çıkaracaklarını söylüyoruz. İktidara bu hedefle yürüdüğümüzü gelin hep beraber anlatalım.”

YENİ KADIN ÜYELERE ROZET TAKILDI

Seydişehir ilçe örgütünün çalışmalarını hızlandırması ile partiye çok sayıda yeni kadın üye katıldı. Nazlıaka, partiye katılan yeni kadın üyelere “Hoş geldiniz” diyerek rozetlerini taktı.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu