Gündem

Toprak: “Yerli besici ithalat darbesiyle sırtından vuruldu!”

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Toprak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İktidarın milyonlarca büyük ve küçükbaş canlı hayvan ve yüz binlerce ton kırmızı et ithalatıyla yerli besiciyi tükenme noktasına getirdiğini belirten Erdoğan Toprak, geçen hafta alınan kararla Nisan ayından itibaren yeniden canlı sığır ithalatına kapıların açıldığını, yerli besicinin sırtından vurulduğunu söyledi. Yerli üretici ve besicinin COVID 19 salgınında hiçbir destek alamadığını, ekonomik reform önlemlerinde adının bile geçmediğini dile getiren CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda yüzbinlerce ton kırmızı et ithalatının yanı sıra milyonlarca canlı büyük ve küçükbaş hayvan ithalatına kapıları açarak, milyarlarca doları yabancı besicilere aktaran iktidar, artık et ve canlı hayvan ithalatı yapılmayacağını ilan etmesine karşılık tekrar besilik sığır ithalatına izin verdi. Tarım ve Orman Bakanı artık ithalata gerek kalmadığı, canlı hayvan ithalatının tamamen bitirileceği ve izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Bakanın Türkiye’nin yakında kırmızı et ve canlı hayvanda ihracatçı konumuna geleceğini ilan etmesine karşılık, kendisine bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta yeniden besilik sığır ithalatına izin verildiğini, bu yıl üç dönemde ithalat yapılacağını duyurdu. Bakanlığın ithalat serbestisi açıklamasının ardından 8 Mart’tan itibaren canlı besilik sığır ithalatı başvuruları alınmaya başlandı.

Besilik Sığır İthalatı uygulama talimatı çerçevesinde 3 kategoride ve 3 dönemde canlı hayvan ithalatı yapılacak. İşletmeler buna göre ahır kapasitelerine göre ithalat yapabilecek. Ahır kapasitesi 5001 baş ve üzeri olan işletmeler kapasitelerinin yüzde 15’i kadar canlı besilik sığır ithalatı yapabilecek. Ahır kapasitesi daha düşük, 500 baş ile 5 bin baş arasında olan işletmelerde ise canlı besilik sığır ithalatı oranı kapasitenin yüzde 20’sine kadar çıkıyor. Bu on binlerce canlı besilik sığırın, milyonlarca dolar ödenerek ithal edilmesi, iktidarın ‘artık ithalat yok’ sözüne güvenerek besicilik yatırımı yapanların, kredi, borç alanlara iktidar eliyle darbe vurulması anlamına geliyor. Ahır kapasitesine göre işletmecilere verilecek ithalat izinlerinin yanı sıra Et ve Süt Kurumu ile diğer kamu kurum ve kuruluşları da besilik sığır ithalatı için başvurabilecek. Bu çerçevede Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında alınacak başvurularla, Nisan, Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere bu yıl içinde üç dönem halinde canlı besilik sığır ithalatı gerçekleştirilecek.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün ilan ettiği ithalat programına göre, Uruguay, Arjantin, Brezilya, Fransa, Belçika ve bazı Afrika ülkelerinden Angus, Şarole, Limuzin, Belçika Mavisi gibi yabancı besilik sığır ırkı canlı hayvanların ithaline izin verilecek. Dolayısıyla bir kez daha Arjantin, Fransa, Belçika, Uruguay ve daha birçok ülkenin besicilerine kaynak aktarılırken, yerli besiciler ise ithalat darbesiyle karşı karşıya kalacak. Türkiye’de tarım arazilerinin üçte birinden fazlası üretim dışına çıkarken iktidar Somali’de, Nijer’de 99 yıllığına tarım arazileri kiralayarak milyonlarca dolar ödüyor. Yerli besicilik ve yerli koyun, sığır ırkları teşvik edilip, desteklenerek yerli et üretiminin artırılması, halkın ucuz ve sağlıklı beslenmesini sağlamak yerine her yıl kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına kapılar açılıp, ülke kaynakları yurt dışına akıtılıyor. Sözleşmeli üreticilikle, üreticilerin, çiftçilerin, besicilerin dev market zincirlerinden sonra, devlet tarafından da tamamıyla teslim alınması, üretimden uzaklaştırılması planları reform olarak sunuluyor. Defalarca et ve canlı hayvan ithalatının artık sona erdirildiğini ilan edip, ardından canlı besilik sığır ithalatına kapıların açılması, iktidarın söylem ve eylemlerindeki tutarsızlığın, sözüne ve vaatlerine güvenilmezliğin en güncel ve somut örneği olarak karşımıza çıkıyor.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu