Gündem

Ukrayna Güvenlik Servisi, Çin’in siber saldırı düzenlediği iddialarını yalanladı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Çin’in Ukrayna’daki askerî tesisler ile nükleer tesislere siber saldırı yaptığı iddiasını reddetti.

İngiliz “The Times” gazetesinde önceki gün yer alan yazıda, Rusya’nın Ukrayna’ya askerî müdahalede bulunmasından hemen önce Çin’in Ukrayna’daki askerî tesisler ile nükleer tesislere “büyük ölçekli bir siber saldırı” başlattığı iddia edildi. Yazıda, bu bilginin kaynağının ise Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) olduğu savunuldu.

SBU, Çin’in siber saldırılar yaptığına dair bir bilgiye sahip olmadıklarını, hiçbir basın kuruluşuna da böyle bir bilgi sağlamadıklarını açıkladı.

Çin Ulusal İnternet Acil Müdahale Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, Çin şubat ayının sonundan bu yana sürekli yurt dışı kaynaklı siber saldırılara uğruyor. Söz konusu saldırılarla Çin içindeki bilgisayarlar kontrol edilerek Rusya, Ukrayna ve Belarus’a siber saldırılar düzenlendiği belirtildi.

Siber saldırıları düzenleyenlerin çoğunun adresi ABD olarak tespit edilirken, saldırıların yüzde 87’si Rusya’yı hedef alıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu