Gündem

Wang Yi, Karayipler dışişleri bakanlarıyla video konferansta görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün, video konferans yoluyla Karayipler bölgesinde Çin’le diplomatik ilişkiler kuran ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşme yaptı.

Wang Yi, video konferans görüşmesinde yaptığı konuşmada, Çin ile Karayipler bölgesindeki ülkeler arasında diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana geçen 50 senede, özellikle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Karayipler’i ziyaret ettiği 2013 yılından bu yana, iki taraf arasındaki kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkisinin sürekli derinleştiğini, tüm alanlardaki işbirliklerinden zengin sonuçların elde edildiğini anımsattı. 

Wang Yi, ikili işbirliğinin büyük ve küçük ülkeler arasında karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ile ortak kalkınmaya dayalı ilişkiler için örnek oluşturduğuna işaret etti.

Günümüz dünyasının çalkantı ve değişimle dolu bir döneme girdiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin ve Karayip ülkelerinin her zamankinden daha fazla dayanışmayı güçlendirmesi, zorlukları beraber göğüslemesi, işbirliğini derinleştirmesi ve birlikte geleceği yaratması gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Karayip ülkeleriyle beraber, barış ve kalkınmayı ilerletmeye, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye ve halklar arasındaki dostluğu sürdürmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Karayip ülkelerinin dışişleri bakanları, Çin’e Karayipler’in ekonomik ve sosyal kalkınmasına uzun vadede sağladığı karşılıksız yardımlardan dolayı      teşekkür etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ortaya koyulan küresel kalkınma çağrısı ile küresel güvenlik çağrısını desteklediklerini belirten bakanlar, Çin’in uluslararası ilişkilerde adalet ve gerçek anlamdaki çok taraflılığı uygulamasını takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Bakanlar, Çin ile dayanışma ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını da dile getirdiler.

Video konferansa Wang Yi ile Dominika Başbakanı Roosevelt Skerrit beraber başkanlık etti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu